0 %

Качественный антибиотик — ефективность и безопасность (укр)

27.03.2015

Кількість тяжких внутрішньогоспітальних інфекцій на сьогодні залишається високою, що є причиною високих показників смертності.

Труднощі в лікуванні цієї патології пов’язані з тим, що збудники часто резистентні до багатьох антибактеріальних препаратів.

Для лікування інфекційної патології фахівці призначають різні антибіотики або їх комбінацію для посилення антибактеріального ефекту.

Антибіотики групи цефалоспоринів займають провідне місце в лікуванні інфекцій різної локалізації в умовах стаціонару. Широкий спектр антибактеріальної активності, позитивні фармакокінетичні характеристики, низький рівень токсичності, сумісність з іншими антибактеріальними засобами зумовлюють їх високу ефективність, тому вони є препаратами вибору під час лікування багатьох інфекцій.

Про власний досвід використання антибактеріальних препаратів фірми «Київмедпрепарат» у клінічній практиці розповідає нашому кореспонденту доктор медичних наук, професор Львівського державного медичного університету ім. Данила Галицького Ігор Герич.

Ігор Герич Я займаюся гнійно-септичною хірургією впродовж 20 років. Усі актуальні проблеми нинішньої хірургії так чи інакше пов’язані з інфекцією. І як не парадоксально, стрімкий розвиток кардіохірургії, розроблення малоінвазивних методик, трансплантології фактично був сповільнений через часті інфекційні процеси й ускладнення.

По-перше, внутрішньогоспітальна інфекція — проблема переважно хірургічних установ, супроводжується величезними економічними видатками.

По-друге, гнійно-септичні захворювання не можна вилікувати без застосування антибіотиків, нових схем і принципів лікування.

Існує медичний аспект — глобальний ріст інфекцій, що пов’язано з низкою причин (зниження імунітету різних груп населення), прогрес медичної науки (виживають і виліковуються ті, хто раніше навіть не мав і шансу, збільшення геронтологічної групи).

Слід звернути увагу на зростання кількості інвазивних втручань не лише в хірургії; з’явилися нові складні технології, що підвищують ризик інфікування.

В останні 10 років визначається бурхливий розвиток медичних спеціальностей, які раніше були суто консервативними — терапії, кардіології, психіатрії, на сьогодні інноваційні технології запроваджуються і в цих галузях. Кардіостимулятори, різноманітні катетери, інвазивні інструментальні методи діагностики підвищують ризик генералізованих інфекцій.

Це частково пов’язано з неконтрольованим застосуванням як в медицині, так і в побуті, сільському господарстві медикаментів, що спричинюють імуносупресію, тобто формується замкнуте коло. Відомо, що застосування антибіотиків у лікуванні інфекцій посідає домінантне місце. Нині у світі й в Україні функціонує багато товариств, які пропонують раціональний спосіб застосування, ефективні дози, варіанти і типи алгоритму антибіотикотерапії. Типовий приклад — Асоціація за правильне використання антибіотиків, головою якої в Україні є професор І. Г. Березняков — редактор журналу «Клиническая антибиотикотерапия». Вони намагаються розробляти стандарти, але частина проблеми, на превеликий жаль, винесена за межі медицини. Типовий свіжий приклад: нещодавно у Львівській області в сухому молоці, виготовленому на вітчизняних заводах на експорт у Францію, було знайдено високу концентрацію левоміцетину, який застосовується для запобігання скисання молока.

Ми всі, як споживачі, вживаємо ці продукти, які впливають на нашу мікрофлору, що призводить до селекції штамів-мутантів. Для мене свого часу був відкриттям той факт, що в США пропорція антибіотиків, які використовуються в медицині, є абсолютно непорівняльною із тією, що використовується в садівництві, господарстві. У Росії ситуація ідентична.

В останні роки виникла нова проблема — антибіотикорезистентність. На мій погляд, антибіотики вітчизняного виробництва некоректно порівнювати з їх зарубіжними аналогами, бо клінічна дія їх майже однакова. Спеціаліста цікавлять якість, безпечність, кінцевий ефект, а саме: позитивний результат вирішення тієї чи іншої інфекційної або терапевтичної проблеми за допомогою препарату.

Неабияке значення має і якість конкретного фармацевтичного засобу. Наша розмова присвячена ефективності вітчизняних антибактеріальних препаратів, зокрема тих, які випускає «Київмедпрепарат».

Окрім ефективності, якості й безпечності антибіотик обов’язково повинен бути економічно доступним для більшості хворих.

У нашій лікарні ми проводили клінічне дослідження антибіотиків виробництва ВАТ «Київмедпрепарат», які застосовуються під час лікування інфекцій, а зокрема, гнійно-септичних патологій. Ми не ставили собі за мету порівнювати ефективність вітчизняних цефалоспоринів з аналогічними препаратами іншого виробництва, а просто вивчали клінічну, бактеріологічну ефективність, переносимість та безпечність препарату для пацієнтів.

Наш досвід і практична апробація у відділеннях лікарні вітчизняних антибактеріальних цефалоспоринів, які випускає «Київмедпрепарат», показали, що вони є досить ефективними. Тобто рівень клінічної, бактеріальної ефективності й біодоступності повністю відповідає вимогам, що пред’являються до цих лікарських засобів, і ми підтверджуємо цей загальновизнаний факт.

Під час проведення клінічного дослідження ми використовували такі препарати: Амікацин-КМП, Цефоперазон-КМП, Цефтазидим-КМП.

Завдяки досвіду клінічної апробації нами виявлено такий феномен. Відомо, що майже кожний спеціаліст, як правило, має свою відпрацьовану схему лікування і до включення в неї нових препаратів ставиться не зовсім схвально. У цьому випадку реклама не спрацьовує. Лише практичний досвід колег, а часом і особиста участь у проведенні клінічних досліджень, може переконати в тому, що використання цих препаратів є доречним.

Ірина Володимирівна Микичак Розмову продовжує головний лікар Львівської обласної дитячої клінічної лікарні Ірина Володимирівна Микичак.

— Наша клінічна лікарня існує вже понад 50 років. За цей час вона стала справжньою школою підготовки лікарів педіатричного напряму. Її вихованців знають не тільки за межами області, а й за межами України. Щороку в клініці лікуються понад 60 тисяч дітей, у лікарні функціонує 420 ліжок. Значний потік хворих з патологією шлунково-кишкового тракту, захворюваннями нирок, серцево-судинної системи, патологією ЛОР-органів та зору, алергічною патологією. Функціонують вузькоспеціалізовані відділення — дитячої хірургії, травматології, оториноларингології, офтальмології, торакальної хірургії, реанімації та інтенсивної терапії, хірургії новонароджених. Працівники нашого медичного закладу вдень і вночі рятують наших маленьких громадян, віддають їм тепло своїх сердець, турботу, вміння. Вони справжні патріоти своєї лікарні, безмежно люблять свою роботу.

— Які захворювання найчастіше реєструються в лікарні, наскільки широкий спектр використання антибактеріальної терапії?

— Враховуючи структуру дитячої захворюваності, слід зазначити, що захворювання органів дихання посідають перше місце серед усіх інших патологічних станів. Переважна більшість наших пацієнтів (82%) — діти з сільської місцевості, віддалених районів області. Але спектр використання антибактеріальної терапії досить широкий. Можу сказати, що з дитячими інфекціями в широкому розумінні цього поняття ми контактуємо кожний день.

Серед основних завдань лікарні — боротьба з інфекційними захворюваннями, профілактика внутрішньолікарняних інфекцій.

Фахівці нашої лікарні великого значення надають профілактиці антибіотикорезистентності шляхом розробок нових протоколів лікування, постійно змінюючи й удосконалюючи їх.

Яким чином ми намагаємося вирішити проблему внутрішньогоспітальної інфекції? На сьогодні існує величезний арсенал лікарських засобів для боротьби з інфекційними захворюваннями, основне місце серед них посідають антибіотики.

Зауважу, що фахівці нашої лікарні вважають себе патріотами національного виробника, оскільки основна маса медикаментів, з якими ми працюємо, на 80% — вітчизняного виробництва. Ми намагаємося закуповувати й використовувати найновіші препарати. Фармацевтичні підприємства, які працюють у нашій державі, у змозі забезпечити медикаментами значну кількість клінік, у тому числі спеціалізовані стаціонари, куди госпіталізують з приводу найбільш серйозних інфекційних захворювань.

Серед фармацевтичних підприємств України ми особливо виділяємо «Київмедпрепарат», тому що ліки, які вони випускають, якісні, нічим не відрізняються від своїх зарубіжних аналогів, ефективні й дуже добре зарекомендували себе в лікуванні різних інфекційних захворювань.

У клінічній практиці ми широко використовуємо Цефазолін-КМП, Цефтріаксон-КМП, Цефоперазон-КМП, Ампісульбін-КМП, Цефотаксим-КМП. Вони дійсно є дуже ефективними, про що свідчить чотирирічний клінічний досвід.

Ми не бачимо принципової різниці при використанні антибіотиків ВАТ «Київмедпрепарат» та аналогічних препаратів зарубіжного виробництва. Вітчизняні ліки більш доступні за ціною, а в сучасній медицині при нашому вкрай обмеженому фінансуванні це досить суттєво. Правильно за показаннями підібраний курс лікування у дітей має бути достатньо короткий.

У реанімаційних відділеннях нашої клініки знаходяться діти з важкою гнійною патологією, септичними станами, остеомієлітами, вродженими інфекціями, які ефективно лікуються вітчизняними антибіотиками. Безперечно, фахівці зацікавлені в тому, щоб асортимент антибактеріальних препаратів виробництва ВАТ «Київмедпрепарат» розширювався, змінювалися форми випуску.

— Основною побічною дією антибіотиків є дисбактеріоз. Яким чином можна уникнути його розвитку?

— Призначаючи антибіотики, ми намагаємося зважати на те, як дитина харчується. Збалансований багатий вітамінами раціон харчування має позитивний вплив як на профілактику ускладнень від антибіотикотерапії, так і на швидке одужання дитини. Дисбактеріоз, як правило, виникає на фоні неправильно обраної схеми лікування. І тому перший крок лікаря у подоланні тієї чи іншої інфекційної патології — правильно, протокольно призначена ант ибіотикотерапія. Тому перш за все їх можна застосовувати в дітей. Адже в арсеналі лікарських засобів переважають ін’єкційні форми, а маленькі пацієнти, як правило, бояться подібних маніпуляцій. Окрім того, за такий короткий курс лікування не виникає звикання до препарату, ризик побічних дій (дисбактеріоз, грибкові ускладнення) низький. Чітка політика нашої лікарні — не зловживати антибіотиками. Якщо є можливість — уникнути антибіотикотерапії. Якщо виникає така необхідність, ми призначаємо той антибіотик, який є дійсно ефективним і безпечним. На фоні антибіотикотерапії ми призначаємо препарати-пробіотики, які підтримують кишкову флору, а також вітамінотерапію.

Тобто комплексне лікування запобігає розвитку побічних ефектів від вживання антибіотиків.

Я хочу підкреслити, що, як правило, перед початком антибактеріальної терапії проводяться тести для визначення чутливості мікроорганізмів. Це дає можливість правильно підібрати терапію і препарат, який потребує хворий перш за все, з урахуванням індивідуальних особливостей.

На завершення хотілося б сказати, що для такої великої лікарні, як наша, показовим є обсяг медикаментів, які ми призначаємо. Я хочу привести наступні показники: щорічно ми робимо нашим пацієнтам близько 50-70 тисяч ін’єкцій антибіотиків ВАТ «Київмедпрепарат».

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ

17.01.2020 Неврологія Майстер-клас для лікаря з діагностування хвороби Помпе: аналіз клінічних випадків

Хвороба Помпе (синоніми: генералізований глікогеноз, глікогеноз II типу) – рідкісне нервово‑м’язове захворювання із прогредієнтним перебігом, зумовлене надлишковим накопиченням глікогену лізосомами внаслідок мутації гена GAA і втрати активності ферменту кислої α-глюкозидази. Поширеність цієї патології становить у середньому 1 : 40 тис. осіб (Пічкур Н.О. та співавт., 2017). За даними Державної служби статистики, населення України у 2019 р. нараховувало близько 42 млн. Таким чином, у країні має бути приблизно 1050 пацієнтів із глікогенозом ІІ типу. ...

17.01.2020 Неврологія Гастробезпека терапії нестероїдними протизапальними препаратами у пацієнтів із ревматичними захворюваннями

У вересні 2019 року в Одесі відбулася науково-практична конференція «Ревматологія ХХІ сторіччя». До вашої уваги представлено огляд озвученої в межах заходу доповіді начальника кафедри військової терапії Української військово-медичної академії, д. мед. н., професора Галини Василівни Осьодло. Виступ був присвячений актуальному питанню безпеки застосування нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) у пацієнтів ревматологічного профілю в аспекті впливу на шлунково-кишковий тракт (ШКТ)....

13.01.2020 Кардіологія Ревматологія Інфаркт міокарда при вузликовому поліартеріїті

Незважаючи на значне вдосконалення стратегій лікування пацієнтів із гострим інфарктом міокарда (ІМ) за останні десятиліття, цей недуг все ще лишається однією із провідних причин захворюваності та смертності у всьому світі [67]. Більш ніж у 80% випадків ІМ є наслідком стенозуючого атеросклерозу коронарних артерій (КА), а у 5% випадків причиною фатального ІМ є неатеросклеротичне ураження КА [7, 82]. Однак за даними дослідження J. Saw et al., у жінок з ІМ віком ≤50 років за допомогою коронарографії (КГ) у 28,8% відзначали незмінені артерії, у 36,4% – атеросклеротичне, у 30,3% – неатеросклеротичне ураження КА та у 4,5% – етіологію не встановлено [69]. ...

13.01.2020 Кардіологія Як знайти оптимальне рішення у виборі терапії артеріальної гіпертензії в пацієнта із поєднаною патологією?

Серед тих, хто звертається по медичну допомогу до лікаря загальної практики, частка осіб із поєднаною патологією становить понад 80% [14]. Значення проблеми коморбідності для практичної діяльності насамперед зумовлене тим, що наявність декількох захворювань із хронічним перебігом призводить до погіршення якості життя пацієнтів. Поліморбідні хвороби та стани можуть суттєво вплинути на діагностику й лікування. ...