Сепсис подобен раку: терапия должна выбираться в зависимости от фенотипа

21.11.2019

Эксперты обнаружили 4 фенотипа сепсиса, в связи с чем заявили, что подобно раку сепсис представляет собой не просто одно заболевание, а скорее несколько ­патологических состояний, предполагающих различные виды лечения. Данные опубликованы в JAMA и представлены на ежегодном заседании Американского торакального общества.

В работе над проектом «Эндотипирование сепсиса в неотложной медицинской помощи» (Sepsis ENdotyping in Emergency Care, SENECA) ведущий исследователь из Школы медицины Университета Питтсбурга (UPMC) д-р Кристофер Сеймур и его коллеги использовали компьютерный алгоритм для анализа 29 клинических переменных (возраст, пол, сопутствующие заболевания, частота сердечных сокращений, частота дыхания, показатели шкалы комы Глазго, систолическое артериальное давление, количество лейкоцитов, уровень глюкозы в сыворотке крови и т.д.), обнаруженных в электронных медицинских картах 20 189 пациентов UPMC, у которых выявили сепсис в течение 6 часов после прибытия в больницу с 2010 по 2012 год. Алгоритм распределил пациентов в четыре группы в зависимости от фенотипа сепсиса.

Альфа: наиболее распространенный тип (33%), пациенты с наименьшим количеством аномальных результатов лабораторных исследований, наименьшей дисфункцией органов и самой низкой внутрибольничной летальностью (2%).

Бета: пожилые пациенты (27%) с наибольшим количеством хронических заболеваний и нарушений почечных функций.

Гамма: частота случаев аналогична бета-фенотипу (27%). Более выраженная воспалительная реакция и легочная дисфункция.

Дельта: наименее распространенный тип (13%). Однако характеризуется наивысшим уровнем смертности, зачастую сопровождается дисфункцией печени и септическим шоком. Отличается самым высоким уровнем смертности в стационарах (32%).

Затем исследователи изучили электронные медицинские карты, датированные 2013-2014 годами, еще 43 086 пациентов с сепсисом. Результаты остались неизменными. После этого были рассмотрены клинические данные и биомаркеры иммунного ответа почти 500 пациентов с пневмонией, поступивших в 28 больниц США, и картина оказалась аналогичной.

Во второй части исследования полученные результаты были применены к нескольким международным клиническим испытаниям, в которых тестировались различные методы лечения сепсиса. Отмечается, что эти исследования могли бы увенчаться успехом в случае учета фенотипов сепсиса. Так, например, было установлено, что применение принципа «ранней целенаправленной терапии» (early goal-directed therapy, EGDT) в 2014 году по агрессивной жидкостной ресусцитации было эффективным для всех пациентов с альфа-фенотипом, но в то же время наименее благоприятным для дельта-фенотипа.

Д-р Сеймур отметил, что в течение более чем 10 лет не было серьезных прорывов в лечении сепсиса, из-за которого ежегодно умирают 6 млн человек. Эксперт выразил надежду, что проделанная работа, в которой сепсис рассматривается как несколько состояний с различными клиническими характеристиками, поможет найти эффективный способ лечения для каждого пациента.

medvestnik.ru
 

Тематичний номер «Хірургія, Ортопедія, Травматологія, Інтенсивна терапія» № 2 (36), травень 2019 р.

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ

CLAUDIA – замкнена система доставки ліків, що може збільшити ефективність хіміотерапії 25.04.2024 Онкологія та гематологія CLAUDIA – замкнена система доставки ліків, що може збільшити ефективність хіміотерапії

Коли пацієнти з пухлинами проходять курс хіміотерапії, доза більшості препаратів розраховується на площу поверхні тіла. Цей показник вираховується за формулою Дюбуа 1916 року, при цьому береться до уваги зріст та вага пацієнта. Ця формула була сформована на основі даних лише про дев’ять пацієнтів. Вирахуване таким чином дозування не зважає на інші фактори і може призвести до того, що пацієнти отримають або забагато, або замало препарату. Аби зробити дозування більш точним, інженери Массачусетського технологічного інституту винайшли альтернативний підхід, який дозволяє персоналізувати дозу для кожного пацієнта. Їхня система вимірює кількість препарату в організмі, і ці цифри передаються в контролер, який може відповідно регулювати швидкість інфузії....

25.04.2024 Інфекційні захворювання Створення вакцини для боротьби з MRSA та іншими інфекціями, стійкими до антибіотиків

Метицилінрезистентний Staphylococcus aureus (MRSA) – це група грампозитивних бактерій, які генетично відрізняються від інших штамів Staphylococcus aureus. У 2019 році цей збудник спричинив понад 100 000 смертей у всьому світі через стійкість до антимікробних препаратів. Окрім цього, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2019 році стійкі до антимікробних препаратів інфекції вбили понад 1 мільйон людей у всьому світі. У лікарів і дослідників є занепокоєння, що за такої тенденції через 20 або 30 років більшість із ліків перестануть бути ефективними, що поверне людство в епоху до створення антибіотиків. У дослідженні Nature Communications співробітники Мічиганського державного університету повідомили про прорив, який допоможе впоратися із цією глобальною загрозою. Зокрема, команда створила багатонадійну вакцину-кандидат проти бактерій, стійких до антибіотиків....

24.04.2024 Неврологія Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів

Дослідники з Кельнського університету в Німеччині знайшли нове застосування кніцину, речовини, що отримується з розторопші. Розторопша (Cnicus benedictus) – рослина з родини айстрових, яка в Україні росте як бур'ян – на полях, уздовж доріг, у сухих місцях. Століттями її використовували як лікарську речовину у вигляді екстракту або чаю, наприклад, для покращення травлення. Науковці Центру фармакології Університетської лікарні Кельна та Медичного факультету Кельнського університету знайшли абсолютно нове застосування кніцину. Моделі тварин, а також клітини людини показали, що кніцин значно прискорює ріст аксонів, тобто нервових волокон, що йдуть від тіла клітини до органів, що іннервуються, та інших нервових клітин....