Співпраця ортопедів-травматологів та ревматологів – запорука поліпшення якості життя хворих на хронічні захворювання суглобів

27.03.2015

13-14 вересня у приміщенні Будинку дитячої творчості м. Хмельницького відбулася науково-практична конференція «Актуальні аспекти неспецифічних запальних захворювань суглобів», організована спільними зусиллями Української асоціації ортопедів-травматологів та Української асоціації ревматологів під патронатом Академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров’я України, за активної спонсорської підтримки французьких компаній «Євромедекс Франс» та «Санофі-Авентіс». Генеральним інформаційним спонсором проведення цієї конференції була «Медична газета «Здоров’я України».
Основною метою проведення цього наукового форуму стало об’єднання зусиль практичних лікарів, науковців різних галузей медицини з метою розробки спільних заходів, спрямованих на сповільнення темпів зростання кількості хронічних запальних захворювань суглобів, формування ефективних підходів до консервативного та оперативного лікування, попередження інвалідності хворих та поліпшення якості їх життя. Це є особливо важливим, оскільки в сучасних умовах остеоартроз та ревматоїдний артрит посідають провідні місця у структурі захворюваності та інвалідності населення, що визначає питання надання кваліфікованої допомоги хворим на хронічні неспецифічні захворювання суглобів як важливу медико-соціальну проблему.У роботі форуму взяли участь провідні спеціалісти: ортопеди-травматологи, ревматологи, терапевти з усіх регіонів нашої держави, представники МОЗ України.

С.І. ГерасименкоІнформацією про сучасний стан проблеми діагностики та лікування захворювань суглобів своїми враженнями поділився в розмові з нашим кореспондентом заступник директора з науково-лікувальної роботи Інституту травматології та ортопедії АМН України, головний ортопед-травматолог МОЗ України, заступник голови організаційного комітету науково-практичної конференції, доктор медичних наук, професор Сергій Іванович Герасименко.

–Наскільки актуальною на сьогодні є проблема неспецифічних запальних захворювань суглобів?
– Якщо в групу цієї патології включити остеоартроз, ревматоїдний артрит та хворобу Бехтерева, то слід зазначити, що практично кожен 3-4-й мешканець нашої держави у віці за 50 років страждає на неспецифічні запальні захворювання суглобів. Слід пам’ятати, що діагностувати цю патологію в осіб похилого віку досить важко, оскільки необхідно диференціювати з «природними процесами старіння суглобів», що є проявом загального процесу старіння організму людини.

– Якого значення надається проведенню даної конференції? У чому полягає її відмінність від інших науково-практичних заходів?
– Проведення такої конференції є на сьогодні актуальним заходом не лише в медичному, а й у соціальному плані, оскільки вона присвячена не тільки питанням лікування кожного окремо взятого хворого з ураженням суглобів, а й розробці ефективної системи надання допомоги всім хворим з метою повернення їх до активного життя, зменшення тривалості непрацездатності, пов’язаної з загостреннями захворювання, попередження розвитку інвалідності. Вирішення цих проблем неможливо досягти зусиллями спеціалістів лише одного фаху, наприклад ортопедів-травматологів. До співпраці слід долучити всіх фахівців, що стикаються у своїй професійній діяльності з хворими на цю патологію. У першу чергу необхідно налагодити тісну співпрацю між ревматологами та ортопедами-травматологами.
Саме це і стало основною метою проведення цієї науково-практичної конференції, у якій взяли участь усі головні спеціалісти: ортопеди-травматологи, ревматологи державного та регіонального рівнів, провідні фахівці – представники науково-дослідних та лікувальних установ з усіх районних центрів нашої держави. Усього зареєстровано понад 300 учасників.
Наукова програма конференції дуже насичена.Так, до організаційного комітету було подано понад 150 доповідей, з яких було відібрано 65 найкращих, при цьому основною вимогою була їх практична спрямованість. Перевага надавалася повідомленням, що містили результати власних досліджень.
Також особливістю даної конференції було проведення конкурсу на найкращу доповідь із врученням грошових премій, причому переможці обиралися самими учасниками форуму.
Слід зазначити, що дуже жваво йшло обговорення найбільш гострих та суперечливих питань у галузі надання допомоги хворим на хронічні неспецифічні запальні захворювання суглобів. А підсумком роботи форуму стало підписання резолюції конференції, у якій були викладені настанови для практичного лікаря і рекомендації, що потребують вирішення на державному рівні та будуть подані на розгляд до відповідних органів.

– Що спонукало ортопедів-травматологів та ревматологів до активної співпраці у сфері надання медичної допомоги хворим з патологією опорно-рухового апарату, зокрема хронічними неспецифічними запаленнями суглобів?
– Ще за часів Радянського Союзу наша держава мала чітко організовану та активно функціонуючу систему надання медичної допомоги хворим з патологією суглобів. Лікування здійснювалося послідовно з участю фахівців різного профілю, включало консервативне, оперативне та санаторно-курортне лікування. Унаслідок змін, що відбулися у 90-х роках, ця система була зруйнована, хворі фактично залишилися без адекватної кваліфікованої допомоги, що призвело до значного погіршення показників захворюваності та інвалідизації пацієнтів з даною патологією. Це спонукало провідних фахівців, серед яких був професор В.М. Коваленко, Н.М. Шуба, Є.Т. Скляренко та інші, до поновлення співпраці між лікарями, які займаються лікуванням хворих з патологією суглобів, що реалізувалося в організації та проведенні першої спільної конференції, котра відбулася 2001 р. в м. Черкасах.

– Які зміни відбулися з часу минулої конференції? Чи можна підбити певні підсумки співпраці травматологів-ортопедів та ревматологів?
– Перша спільна конференція ортопедів-травматологів та ревматологів мала значний успіх: вона сприяла поліпшенню надання допомоги хворим з суглобовою патологією. Надалі великим досягненням стало проведення спільного пленуму, у якому брали участь провідні фахівці не лише з України, але й з інших країн. Зокрема академік В.А. Насонова, провідний фахівець з питань ревматичних захворювань, відзначила хорошу організацію співпраці між травматологами-ортопедами та ревматологами, досягнення уніфікації стандартів лікування хворих на ревматичні захворювання різними спеціалістами.

– Якими є плани на перспективу?
– У першу чергу, це організація подібної конференції через 5 років, на якій буде можливість підбити певні підсумки, оцінити ефективність співпраці.
Важливим завданням для підвищення ефективності лікування хворих з хронічними захворюваннями суглобів є залучення до співпраці не лише спеціалістів великих науково-дослідних установ та клінік, а й фахівців усіх рівнів. Необхідно довести до них результати нашої праці, прийняті рішення, щоб і на районному рівні ортопеди-травматологи та ревматологи працювали так само злагоджено, як і на центральному.

Підготувала Наталія Овсієнко

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ

13.09.2021 Терапія та сімейна медицина Потреба українських пацієнтів в інсуліні покрита лише на 70%. Які зміни необхідно внести до нової програми реімбурсації інсулінів, щоб забезпечити всіх пацієнтів якісними ліками?

17 червня відбувся всеукраїнський круглий стіл «100 років інсуліну. Відкриття, що рятує життя», присвячений 100-річчю відкриття інсуліну та запланованим змінам у системі реімбурсації препаратів інсуліну в Україні....

13.09.2021 Терапія та сімейна медицина Merz Therapeutics та ACINO підписали дистрибуційну угоду

ACINO займатиметься просуванням і комерціалізацією продуктів Merz Therapeutics у таких терапевтичних напрямах, як гастроентерологія, неврологія і дерматологія, включно з проблематикою випадання волосся, в Україні, Білорусі, Азербайджані, Казахстані, Киргизстані, Туркменістані та Монголії. ...

13.09.2021 Терапія та сімейна медицина Вітамін D: імунітет й ендокринологія Короткий довідник лікаря

...

13.09.2021 Пульмонологія та оториноларингологія Диференційна діагностика середніх отитів

Що пандемія коронавірусної хвороби (COVID‑19) змінила в частоті та перебігу отитів? Весною 2020 р. у зв’язку з карантинними заходами зменшилася кількість усіх респіраторних інфекцій, які є найчастішою причиною середніх отитів, отож їх стало менше. Проте в міру згасання епідемії з весни 2021 р. почала зростати й частота отитів. Нині ми спостерігаємо кількість середніх отитів, яка була в доковідний час. Коронавірус не є їх причиною, тому етіологія й перебіг отитів не змінилися. Отже, в діагностиці та лікуванні ми можемо орієнтуватися на перевірені схеми та засоби, що пропонують останні рекомендації....