Артериальная гипертензия у женщин среднего возраста ассоциирована с развитием деменции в будущем

03.11.2017

Цель настоящего исследования заключалась в оценке взаимосвязи между манифестацией артериальной гипертензии (АГ) в старшем юношеском и среднем возрасте и развитием деменции в будущем.

R.A. Whitmer и соавт. провели анализ результатов клинических обследований и данных о состоянии здоровья 5646 пациентов (3095 женщин), полученных из Центра исследований в области здравоохранения Kaiser Permanente в Северной Калифорнии, за периоды с 1964 по 1974 г. (средний возраст пациентов - 33 года), с 1978 по 1985 г. (средний возраст - 44 года) и за январь 1996 г. (средний возраст - 59 лет).

Средний период наблюдения за участниками на предмет развития деменции составил 15,3 года (до сентября 2015 г.). При прогнозировании заболеваемости деменцией учитывалась степень АГ, установленная с учетом результатов измерений артериального давления и изменений степени АГ между двумя исследованиями.

За весь период наблюдения деменция была диагностирована у 532 участников (9,4%). АГ была выявлена у 21,96% пациентов в возрасте 30 лет (31,2% мужчин и 14,35% женщин) и у 21,52% больных (25,28% мужчин и 18,42% женщин) в возрасте 40 лет. После корректировки по демографическим признакам было определено, что АГ в среднем возрасте (40 лет) ассоциировалась с повышенным риском развития слабоумия у женщин (скорректированный ОР 1,65; 95% ДИ 1,25-2,18), но не у мужчин (скорректированный ОР 1,13; 95% ДИ 0,83-1,55).

В отличие от пациенток с нормальным артериальным давлением манифестация АГ у женщин в возрасте 40 лет являлась предиктором повышения риска развития деменции на 73% (95% ДИ 1,24-2,40), в то время как у мужчин подобная ассоциация не наблюдалась (скорректированный ОР 1,08; 95% ДИ 0,73-1,6). Наличие гипертонии в возрасте 30 лет не было связано с развитием деменции в будущем.

Таким образом, несмотря на то что АГ в среднем возрасте чаще диагностируется у мужчин, к развитию деменции последняя приводит только у женщин. По мнению авторов исследования, для лучшего понимания выявленных гендерных различий необходимы дальнейшие испытания.

Gilsanz P. et al. Female sex, early-onset hypertension, and risk of dementia. Neurology, 04 Oct 2017.
 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів 24.04.2024 Неврологія Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів

Дослідники з Кельнського університету в Німеччині знайшли нове застосування кніцину, речовини, що отримується з розторопші. Розторопша (Cnicus benedictus) – рослина з родини айстрових, яка в Україні росте як бур'ян – на полях, уздовж доріг, у сухих місцях. Століттями її використовували як лікарську речовину у вигляді екстракту або чаю, наприклад, для покращення травлення. Науковці Центру фармакології Університетської лікарні Кельна та Медичного факультету Кельнського університету знайшли абсолютно нове застосування кніцину. Моделі тварин, а також клітини людини показали, що кніцин значно прискорює ріст аксонів, тобто нервових волокон, що йдуть від тіла клітини до органів, що іннервуються, та інших нервових клітин....

23.04.2024 Неврологія Онкологія та гематологія Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку

Дослідники Університету Пердью (Вест-Лафайетт, штат Індіана, США) розробляють і перевіряють метод лікування невиліковних пухлин головного мозку – гліобластом. Гліобластоми мають середній термін виживання 14 місяців і майже завжди закінчуються летально . Традиційні підходи до лікування, які зазвичай застосовуються до інших видів новоутворень, такі як хіміо- та імунотерапія, при гліобластомі часто неефективні. Сандро Матошевич, доцент кафедри промислової та молекулярної фармацевтики Фармацевтичного коледжу Пердью, очолює групу дослідників, які розробляють новий метод лікування цього виду пухлин. Матошевич також є викладачем Інституту дослідження раку Пердью та Інституту відкриття ліків Пердью....

22.04.2024 Неврологія Нова терапевтична мішень для лікування черепно-мозкової травми

Згідно з даними Центру з контролю за захворюваннями, більшість черепно-мозкових травм виникає в результаті падінь, автомобільних аварій або насильницьких нападів, доволі часто вони виникають під час спортивних змагань або є наслідками воєнних дій. У кожному випадку зовнішня сила достатньо інтенсивна, щоби змістити мозок усередині черепа, спричиняючи значне порушення руху крові та функції гематоенцефалічного бар’єра (ГЕБ). ГЕБ – це високоселективний напівпроникний кордон, утворений ендотеліальними клітинами, який регулює перенесення речовин між системою кровообігу та центральною нервовою системою, захищаючи мозок від шкідливих або небажаних речовин у крові....