Влияние положения головы в период сразу после острого инсульта на клинический исход у пациентов

04.11.2017

Согласно имеющимся данным положение тела больного после острого инсульта играет важную роль в улучшении мозгового кровообращения и влиянии на риск аспирационной пневмонии. В настоящем исследовании специалисты пытались определить, возможно ли улучшить клинический исход у пациентов, перенесших острый ишемический инсульт, посредством расположения больного строго горизонтально (лежа на спине), влияя таким образом на степень оксигенации головного мозга.

В рандомизированное перекрестное исследование HeadPoST (The Head Position in Acute Stroke Trial), проведенное в медицинских центрах 9 различных стран мира, были включены 11 093 пациента, перенесшие острый инсульт (85% - ишемической этиологии). Все участники были рандомизированы в две группы: в первой группе головной конец кровати располагался строго горизонтально, а во второй был приподнят под углом ≥30. Положение тела устанавливалось вскоре после госпитализации больного и поддерживалось на протяжении 24 ч. В качестве первичной конечной точки была принята степень инвалидизации на 90-й день, которая определялась по модифицированной шкале Рэнкина (суммарная оценка от 0 до 6 баллов, где 6 баллов соответствуют летальному исходу).

Средний временной интервал между первыми проявлениями симптомов инсульта и принятием положения в кровати составлял 14 ч (межквартильный диапазон - от 5 до 35 ч). У пациентов из группы горизонтального положения реже, чем у больных из группы возвышенного положения, удавалось поддерживать выбранную позицию на протяжении 24 ч (87 vs 95%; р<0,001).

По окончании 90-дневного периода наблюдения ученые не обнаружили достоверного влияния положения верхней половины тела на изменение оценки по модифицированной шкале Рэнкина (отношение шансов 1,01; 95% ДИ 0,92-1,10; р=0,84). 90-дневная летальность в группе горизонтального положения больных составила 7,3%, а в группе возвышенного положения - 7,4% (р=0,83). Специалисты также не выявили значимых различий между группами по частоте возникновения серьезных нежелательных явлений, в числе которых повторный инсульт, пневмония и другие инфекционные поражения (14,3 и 13,5% соответственно; р=0,51).

Таким образом, положение головы пациента в течение первых 24 ч после острого нарушения мозгового кровообращения не влияет на клинический исход перенесенного инсульта.

Anderson C.S. et al. Cluster-Randomized, Crossover Trial of Head Positioning in Acute Stroke. N. Engl. J. Med., 22 June 2017; 376: 2437-2447.
 

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Неврологія

Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів 24.04.2024 Неврологія Як сполука, отримана з розторопші, може сприяти функціональній регенерації нервів

Дослідники з Кельнського університету в Німеччині знайшли нове застосування кніцину, речовини, що отримується з розторопші. Розторопша (Cnicus benedictus) – рослина з родини айстрових, яка в Україні росте як бур'ян – на полях, уздовж доріг, у сухих місцях. Століттями її використовували як лікарську речовину у вигляді екстракту або чаю, наприклад, для покращення травлення. Науковці Центру фармакології Університетської лікарні Кельна та Медичного факультету Кельнського університету знайшли абсолютно нове застосування кніцину. Моделі тварин, а також клітини людини показали, що кніцин значно прискорює ріст аксонів, тобто нервових волокон, що йдуть від тіла клітини до органів, що іннервуються, та інших нервових клітин....

23.04.2024 Неврологія Онкологія та гематологія Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку

Дослідники Університету Пердью (Вест-Лафайетт, штат Індіана, США) розробляють і перевіряють метод лікування невиліковних пухлин головного мозку – гліобластом. Гліобластоми мають середній термін виживання 14 місяців і майже завжди закінчуються летально . Традиційні підходи до лікування, які зазвичай застосовуються до інших видів новоутворень, такі як хіміо- та імунотерапія, при гліобластомі часто неефективні. Сандро Матошевич, доцент кафедри промислової та молекулярної фармацевтики Фармацевтичного коледжу Пердью, очолює групу дослідників, які розробляють новий метод лікування цього виду пухлин. Матошевич також є викладачем Інституту дослідження раку Пердью та Інституту відкриття ліків Пердью....

22.04.2024 Неврологія Нова терапевтична мішень для лікування черепно-мозкової травми

Згідно з даними Центру з контролю за захворюваннями, більшість черепно-мозкових травм виникає в результаті падінь, автомобільних аварій або насильницьких нападів, доволі часто вони виникають під час спортивних змагань або є наслідками воєнних дій. У кожному випадку зовнішня сила достатньо інтенсивна, щоби змістити мозок усередині черепа, спричиняючи значне порушення руху крові та функції гематоенцефалічного бар’єра (ГЕБ). ГЕБ – це високоселективний напівпроникний кордон, утворений ендотеліальними клітинами, який регулює перенесення речовин між системою кровообігу та центральною нервовою системою, захищаючи мозок від шкідливих або небажаних речовин у крові....