94 % хворих на рак добре реагують на вакцини проти COVID-19

01.07.2021

Згідно з результатами американсько-швейцарського дослідження, опублікованого у виданні «Cancer Cell», майже у всіх хворих на рак розвинулася хороша імунна відповідь проти COVID-19 через три-чотири тижні після отримання другої дози мРНК вакцини. Але той факт, що невелика група пацієнтів не виявила жодної відповіді, викликав питання про те, як захистити цих хворих від вірусу.

Серед 131 учасника дослідження 94 % виробили антитіла до коронавірусу. Проте у 7 пацієнтів із високим ризиком не було належної реакції на щеплення. «Ми не змогли знайти антитіла проти вірусу SARS-CoV-2 у цих пацієнтів, – прокоментував автор-кореспондент дослідження, доктор медицини, кандидат мед. наук із Центру раку Мейса Dimpy P. Shah. – Це має наслідки для майбутнього. Чи ми повинні надати третю дозу вакцини після завершення терапії раку у деяких пацієнтів із високим ризиком?»

«Як показує досвід, у хворих на рак не розвивається така сильна імунна реакція на вакцинацію від інших інфекцій, як у загальної популяції, – зазначив старший співавтор дослідження, доктор медичних наук, виконавчий директор Центру раку Мейса Ruben Mesa, – отже, мало сенс висунути гіпотезу про те, що певні групи пацієнтів із високим ризиком не мають відповіді антитіл на вакцину проти COVID-19».

«Пацієнти з гематологічними злоякісними захворюваннями, такими як мієлома та лімфома Ходжкіна, рідше реагували на вакцинацію, ніж пацієнти із солідними пухлинами», – пояснив співавтор дослідження доктор медичних наук із Центру раку Мейса Pankil K. Shah.

У пацієнтів високого ризику, які отримували терапію ритуксимабом протягом шести місяців після вакцинації, антитіл не виявлено. Ритуксимаб – моноклональне антитіло, яке застосовується при лікуванні гематологічних онкологічних захворювань та автоімунних патологій.

У пацієнтів, які перебувають на токсичній для клітин хіміотерапії, розвинулась відповідь антитіл, але вона була приглушеною порівняно із загальною популяцією. «Як це пов'язано із захистом від COVID-19, ми поки не знаємо», – повідомив д-р Dimpy Shah.

Варіант Delta та інші мутації вірусу COVID-19 у дослідженні не вивчали. Команда також не аналізувала відповідь Т- та В-клітин, які борються з інфекцією, у хворих на рак.

Середній вік учасників дослідження становив 63 роки. Більшість пацієнтів (106) мали солідний рак, 25 осіб – гематологічні злоякісні пухлини. Когорта досліджуваних пацієнтів складалася із 80 % неіспаномовних білих осіб, 18 % – іспаномовних та 2 % – темношкірих.

У країнах, де бракує вакцин проти COVID-19, говорять, що одна доза може забезпечити належний захист, але це ймовірно є хибною думкою у разі із хворими на рак, акцентував д-р Dimpy Р. Shah. «Ми спостерігали значну різницю у відповіді, коли вводили дві дози. Принаймні для пацієнтів із раком дві дози дуже важливі для стійкої реакції антитіл».

Пацієнти з раком, особливо ті, хто отримує анти-CD20 антитіла, повинні продовжувати вживати заходів обережності навіть після вакцинації, передбачає дослідження. «Такі пацієнти все ще повинні усвідомлювати, що вони потенційно можуть бути під загрозою, оскільки їх організм, можливо, недостатньо реагує на вакцинацію», – зазначив д-р Pankil Shah.

Джерела: 94% of patients with cancer respond well to COVID-19 vaccines | EurekAlert! Science News

Immunogenicity of SARS-CoV-2 messenger RNA Vaccines in Patients with Cancer: Cancer Cell

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

Тетрацикліни посилюють протипухлинний Т-клітинний імунітет і відкривають новий спосіб боротьби з раком 17.04.2024 Онкологія та гематологія Тетрацикліни посилюють протипухлинний Т-клітинний імунітет і відкривають новий спосіб боротьби з раком

Ракові клітини ростуть і поширюються, ховаючись від імунної системи організму. Імунотерапія дозволяє імунній системі знаходити та атакувати приховані ракові клітини, допомагаючи хворим на рак жити довше. Інгібітори імунних контрольних точок є найбільш поширеними засобами імунотерапії. Ці препарати розпізнають і блокують білки, які ракові клітини використовують для приховування від імунної системи. Однак патологічні клітини, які не мають цих білків, застосовують різні способи приховування. Оскільки пацієнти не реагують на інгібітори імунних контрольних точок, дослідники прагнуть розробити новий підхід до лікування таких пухлин....

17.04.2024 Онкологія та гематологія Терапія та сімейна медицина Тест, який виявляє фрагменти ДНК пухлини в сечі, може запропонувати ранній надійний скринінг раку голови та шиї

Дослідники з онкологічного центру Рогеля Мічиганського університету охорони здоров’я створили тест, який віднаходить фрагменти ДНК у сечі, вивільнені пухлинами голови та шиї. Тест потенційно може сприяти ранньому виявленню цього типу раку, який на сьогодні не має надійного методу скринінгу. Загальновідомо, що вірус папіломи людини (ВПЛ) є причиною раку шийки матки, але все частіше встановлюється, що він спричиняє рак ротової порожнини, горла та інших ділянок голови і шиї....

16.04.2024 Дерматологія Онкологія та гематологія Штучний інтелект підвищує точність діагностики раку шкіри

Нове дослідження під керівництвом Медичної школи Стенфордського університету в США виявило, що комп’ютерні алгоритми на основі штучного інтелекту можуть допомогти медичним працівникам точніше діагностувати рак шкіри. Настанови штучного інтелекту корисні навіть для дерматологів. Головна авторка роботи – Елені Лінос, докторка медичних наук, яка очолює Стенфордський центр цифрової охорони здоров’я, запущений для вирішення деяких із найактуальніших дослідницьких питань на перетині технологій і здоров’я шляхом сприяння співпраці між інженерією, інформатикою, медициною та гуманітарними науками....