Статини можуть істотно мінімізувати несприятливі наслідки інфекції SARS-CoV-2.

16.07.2021

У новому дослідженні вчені медичної школи Каліфорнійського університету в Сан-Дієго підтвердили, що пацієнти, які приймають статини та були госпіталізовані з приводу COVID-19, мали на 41 % нижчий ризик смерті. Результати дослідження були опубліковані 15 липня 2021 року у «PLOS ONE»

Статини зазвичай широко призначаються: Центри з контролю за захворюваннями підрахували, що 93 % пацієнтів, які використовують препарат, що знижує рівень холестерину, приймають саме статин.

«Зіткнувшись із цим вірусом на початку пандемії, було багато спекуляцій навколо певних ліків, які впливають на рецептор AПФ2, в т. ч. статини, і чи можуть вони впливати на ризик COVID-19, – розповідає доктор медичних наук, провідний автор дослідження, професор і директор відділення серцево-судинної інтенсивної терапії медичної школи Каліфорнійського університету Lori Daniels. – Тоді ми думали, що статини можуть пригнічувати інфекцію SARS-CoV-2 через їх відомі протизапальні ефекти та зв'язувальні можливості, які потенційно можуть зупинити прогресування вірусу».

Використовуючи дані Реєстру COVID-19 та серцево-судинних захворювань Американської асоціації серця (American Heart Association – АНА), дослідницька група застосувала свої оригінальні висновки до набагато більшої когорти: понад 10 000 госпіталізованих пацієнтів із COVID-19 по всій території Сполучених Штатів.

Зокрема, вчені проаналізували знеособлені медичні записи 10 541 пацієнта, госпіталізованого з приводу COVID-19 протягом дев'яти місяців, із січня по вересень 2020 року, у 104 різних лікарнях.

«Із цих даних ми провели більш розширені аналізи, коли намагалися врахувати медичні умови, соціально-економічний статус хворих та ін., – зазначив д-р Daniels. – При цьому ми підтвердили наші попередні висновки, що статини пов'язані зі зниженням ризику смерті від COVID-19 серед госпіталізованих пацієнтів».

Lori Daniels акцентував, що найбільшу користь отримують пацієнти, які мають вагомі медичні причини прийому статинів, такі як серцево-судинні захворювання в анамнезі або високий артеріальний тиск. За даними дослідницької групи, використання статинів або антигіпертензивного препарату асоціювалось зі зниженням ризику смерті на 32 % серед хворих на COVID-19 із серцево-судинними захворюваннями чи гіпертонією в анамнезі.

У дослідженні статистичні методи зіставлення використовувалися для порівняння результатів у пацієнтів із COVID-19, які застосовували статини або антигіпертензивні ліки, з аналогічними хворими, які не приймали жодного з названих груп препаратів.

«Ми зіставили кожного пацієнта із ще одним найбільш подібним хворим. Ми враховували місяць прийому, вік, расу, етнічну приналежність, стать і перелік наявних умов, щоб зробити дві групи учасників дослідження максимально порівнянними», – розповіла докторка наук, співавторка дослідження і професорка біостатистики в Медичній школі Сан-Дієго Karen Messer.

«Як і в будь-якому спостережливому дослідженні, ми не можемо точно сказати, що асоціації, які ми описуємо між використанням статинів і зниженням тяжкості інфекції COVID-19, безумовно, пов'язані із самими статинами; однак тепер ми можемо стверджувати із дуже сильними доказами те, що вони можуть зіграти роль у істотному зниженні ризику смерті пацієнта із COVID-19, – акцентував Lori Daniels. – Ми сподіваємося, що результати цього дослідження будуть додатковим стимулом для пацієнтів і лікарів продовжувати лікування статинами».

Джерела: Common medication used to reduce cholesterol levels may reduce COVID-19 severity -- ScienceDaily

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

Нові дані щодо доцільності введення підтримувальної дози вакцини Moderna проти COVID-19 через 8 місяців після основної вакцинації 17.09.2021 Інфекційні захворювання Нові дані щодо доцільності введення підтримувальної дози вакцини Moderna проти COVID-19 через 8 місяців після основної вакцинації

Сьогодні Moderna опублікувала нові дані, які підтверджують аргумент на користь ревакцинації проти COVID-19, зокрема, показуючи, що люди, які отримали перше щеплення мРНК-вакциною в середньому кілька місяців тому, з більшою ймовірністю зазнають проривної інфекції. Такі висновки випливають із поточного клінічного випробування 3 фази COVE, результати якого Американська адміністрація з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами (FDA) врахувала при видачі дозволу на екстрене використання вакцини Moderna. ...

16.09.2021 Кардіологія Рандомізоване контрольоване дослідження ефективності та доцільності інтервального голодування у хворих із атеросклеротичними та метаболічними порушеннями

Холестерин ліпопротеїнів низької щільності (ХС ЛПНЩ) є предиктором розвитку серцево-судинних захворювань і може бути знижений за допомогою інтервального голодування. Однак у деяких дослідженнях повідомлялося, що голодування підвищує рівень ХС ЛПНЩ, проте у жодному дослідженні ХС ЛПНЩ не оцінювався як первинна кінцева точка. У цьому рандомізованому контрольованому дослідженні оцінювався вплив низькочастотного інтервального голодування на рівень ЛПНЩ та інших біомаркерів....

16.09.2021 Кардіологія У Львові врятували два життя завдяки виконанню рідкісної операції на серці

Про новий рівень кардіохірургії стало відомо з офіційної сторінки Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги міста Львова у Facebook. Медики Центру серця і судин вперше провели протезування та пластику мітрального клапана через 5-сантиметровий тораскопічний мінідоступ. Ці дві процедури виконали спільно із польськими хірургами Tomasz Stącel та Maciek Urlik із Сілезького центру хвороб серця (Silesian Center for Heart Diseases). За словами лікарів, це допомогло врятувати життя двом пацієнтам. ...