Лікування глаукоми: що нового?

21.10.2021

Дослідження на лабораторних тваринах (мишах) продемонструвало нові можливості лікування глаукоми, в т. ч. запобігання важкої форми у дітей, а також найбільш поширеної форми глаукоми у дорослих.

У дорослих відкритокутова глаукома є хронічним прогресувальним захворюванням, яке супроводжується періодичним або стійким підвищенням внутрішньоочного тиску та може призводити до втрати зору. Ця недуга уражує 60 млн осіб у всьому світі та є найбільш частою причиною сліпоти у людей старше 60 років.

Існує кілька методів лікування відкритокутової глаукоми у дорослих: фармакотерапія, лазерна терапія, хірургічне втручання. Натомість у дітей віком від народження до трьох років існує важка форма глаукоми, відома як первинна вроджена глаукома, яка лікується тільки хірургічним шляхом.

«Хоча первинна вроджена глаукома зустрічається набагато рідше, ніж відкритокутова глаукома, її вплив є вельми згубним для дітей. Тож терміново потрібні нові методи лікування для сповільнення втрати зору в обох формах – дитячій та дорослій», – зазначає Сьюзан Кваггін, докторка медичного факультету Медичної школи Файнберга Північно-Західного університету (США).  

На думку вчених, це дослідження призведе до першої цільової терапії, яка ефективно сприятиме відтоку рідини з передньої частини ока, обертаючи назад основний біологічний дефект у пацієнтів із глаукомою.

Використовуючи редагування генів, дослідники розробили нові моделі глаукоми у мишей, що нагадують первинну вроджену глаукому. Ввівши мишам новий довговічний і нетоксичний протеїновий препарат (Hepta-ANGPT1), вчені спромоглися змінити функцію генів, мутація яких викликає глаукому. За допомогою цього ін’єкційного лікування вченим вдалося успішно запобігти розвитку глаукоми в одній із моделей: застосування зазначеної терапії у дорослих мишей сприяло зниженню внутрішньоочного тиску та покращенню відтоку очної рідини.

Наступним кроком має стати розробка відповідної системи доставки для успішного лікування пацієнтів новим білком та впровадження її у виробництво.

Також дослідники планують ідентифікувати шляхи розвитку глаукоми, що можуть бути використані в майбутньому для розробки додаткової цільової терапії, зокрема, ремоделювання дефектного каналу Шлемма, що є важливим для відводу рідини та підтримання нормального очного тиску.

Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/10/211018141750.htm

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

Дієтичне лікування синдрому подразненого кишечника виявилося більш ефективним, ніж застосування препаратів 22.04.2024 Гастроентерологія Терапія та сімейна медицина Дієтичне лікування синдрому подразненого кишечника виявилося більш ефективним, ніж застосування препаратів

Дослідження, проведене в Гетеборзькому університеті у Швеції, показало, що у 7 із 10 пацієнтів із синдромом подразненого кишечника (СПК) симптоми значно зменшилися після корекції дієти, порівнюючи з тими, які застосовували ліки. Робота опублікована в журналі The Lancet Gastroenterology & Hepatology. У дослідженні порівнювали три методи лікування: два дієтичні та один, що ґрунтується на застосуванні ліків. Учасниками були дорослі пацієнти з важкими або помірними симптомами СПК....

19.04.2024 Терапія та сімейна медицина Щоденник медичних подій 22-28 квітня

...

17.04.2024 Терапія та сімейна медицина Карипразин демонструє ефективність у лікуванні подвійного розладу

На 32-й щорічній зустрічі Європейської психіатричної асоціації (European Psychiatric Association, EPA), яка проходила 6-9 квітня в Будапешті (Угорщина), компанія Gedeon Richter представила нові результати досліджень карипразину. На постерній сесії були надані докази того, що карипразин може бути найкращим рішенням у лікуванні не лише ранньої та пізньої стадії шизофренії, а й подвійного розладу (коморбідні шизофренія та вживання психоактивних речовин). Крім того, під час конгресу компанія презентувала CANDID BOOK для опікунів хворих на шизофренію та новий трансдіагностичний інструмент для оцінки симптомів і функціональної недієздатності пацієнтів із різними психіатричними захворюваннями....