Пізня вечеря збільшує ризик цукрового діабету

10.02.2022

Пізня вечеря перед сном, коли рівень ендогенного мелатоніну достатньо високий, асоціюється зі зниженням секреції інсуліну та толерантності до глюкози, що підвищує ризик розвитку цукрового діабету 2 типу.

Вчені з Університету Мурсії (Іспанія) з’ясували, що люди, які є носіями алелі G гена рецептора мелатоніну-1b (MTNR1B), є більш схильними до порушення толерантності до глюкози після пізньої вечері.

Дослідники змоделювали час ранньої та пізньої вечері, вводячи напої із глюкозою, та порівнювали вплив на контроль цукру в крові протягом 2 годин. Результати також порівняли у носіїв і неносіїв варіанта алелі G гена рецептора мелатоніну.

Для участі у дослідженні зареєстрували 845 дорослих осіб, які не хворіли на цукровий діабет. Середній вік учасників становив 38 років, середній індекс маси тіла 25,7 кг/м2 (18 % мали ожиріння). Учасники дослідження зазвичай вечеряли о 21:38 та лягали спати о 24:32 (0:32).

Середні значення мелатоніну в сироватці були у 3,5 рази вищими після пізньої вечері, ніж після ранньої вечері, що призвело до зниження площі інсуліну під кривою на 6,7 % і для глюкози на 8,3 %.

Відмінності генотипу в толерантності до глюкози були пов’язані зі зниженням функції бета-клітин. Тож результати підтвердили, що пізній прийом їжі різко погіршує толерантність до глюкози через порушення секреції інсуліну.

Водночас порушення контролю глюкози переважно спостерігалося у носіїв генетичного ризику, які становили приблизно половину когорти.

Мелатонін (гормон, що переважно виділяється вночі) допомагає контролювати цикл сну-неспання та зазвичай підвищується приблизно за 2 години до сну, пояснюють дослідники. Відкриття MTNR1B як гена, пов’язаного з діабетом 2 типу, припускає, що, крім сну та циркадної регуляції, мелатонін відіграє ключову роль у метаболізмі глюкози.

 

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/968075

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Ендокринологія

Діабет 2 типу більше не є перешкодою, аби стати живим донором нирки 25.03.2024 Нефрологія Ендокринологія Діабет 2 типу більше не є перешкодою, аби стати живим донором нирки

Мережа закупівлі та трансплантації органів оновила критерії для живих донорів, завдяки чому пацієнти з діабетом 2 типу мають право пожертвувати нирку. Це знаменує «значну зміну» критеріїв для живих донорів нирок, каже Наїм Ісса, доктор медичних наук, нефролог і спеціаліст із трансплантації клініки Мейо. «Така зміна політики може стати порятунком для деяких людей із термінальною стадією захворювання нирок, надаючи їм більші шанси на успішну трансплантацію та покращення якості життя», – зазначає він. Комплексний Центр трансплантації клініки Мейо є найбільшим у США....

22.03.2024 Акушерство/гінекологія Ендокринологія Вивчення білка, який захищає клітини підшлункової залози, може створити новий напрям діабетології

Незважаючи на те, що існує багато відмінностей між діабетом 1 та 2 типів, ці патології мають схожість, наприклад, запалення клітин, що виробляють інсулін. Дослідники із Лундського університету у Швеції вивчили білок під назвою C3, який відіграє центральну роль в імунній системі організму. Компонент комплементу 3 (C3) є центральною молекулою каскаду комплементу, яка є важливою для вродженого імунітету. Білок виділяється із клітин і у великій кількості міститься в крові. Тепер дослідження в Proceedings of the National Academy of Sciences показує, що білок C3 захищає клітини, що виробляють інсулін, від пошкодження та смерті, коли він присутній усередині клітин. Більшість досліджень діабету спрямовані на те, щоби зрозуміти, що відбувається, коли клітини, які виробляють інсулін, руйнуються. Зараз учені зосередились на іншому підході, який спрямований на розуміння того, що захищає ці клітини....

12.03.2024 Терапія та сімейна медицина Ендокринологія Медичний пристрій для відстеження хронічних діабетичних ран

Дослідницька група Корейського провідного науково-технологічного інституту розробила ефективну бездротову систему, яка контролює процес загоєння ран, відстежуючи просторово-часові зміни температури та характеристики теплопередачі пошкоджених ділянок, наприклад, діабетичних ран. У хворих на цукровий діабет хронічні рани легко утворюються через ускладнення нормального кровообігу та процесу загоєння. Лише у Сполучених Штатах сотні мільярдів доларів витрачаються на відновлення шкіри після таких ран. Незважаючи на те, що існують різні методи сприяння загоєнню, індивідуальний підхід до лікування є важливим, враховуючи стан рани кожного пацієнта....