Тематичний номер «Хірургія, Ортопедія, Травматологія» № 4 (30), грудень 2017 р.

Скачати PDF

МІЖДИСЦИПЛІНАРНІ ПРОБЛЕМИ

32-33 стр. Хроническая мезентериальная ишемия: нюансы диагностики и консервативной терапии
А.Е. Гриднев, Т.Л. Можина
Хроническая мезентериальная ишемия (ХМИ) является достаточно редким сосудистым заболеванием, характеризующимся медленным, постепенным началом и неспецифичностью клинической симптоматики, что обусловливает несвоевременную диагностику этой патологии. В отличие от острой мезентериальной ишемии, развивающейся вследствие эмболии, тромбоза или неокклюзионной ишемии, ХМИ возникает в результате прогрессирующей атеросклеротической обструкции или окклюзии сосудов. Несмотря на значительную распространенность случаев атеросклеротического поражения мезентериальных сосудов в общей популяции, клинические признаки ХМИ могут не проявляться вплоть до терминальной стадии заболевания, что обусловлено формированием экстенсивного коллатерального кровотока.

ІНТЕНСИВНА ТЕРАПІЯ

5-6 стр. Новые подходы к интенсивной терапии сепсиса и септического шока
Е.Ю. Сорокина
Несмотря на безусловные успехи современной медицины, сепсис продолжает оставаться одной из наиболее острых проблем национальных систем здравоохранения, что обусловлено также высокой частотой и распространенностью этого тяжелого инфекционного заболевания. Согласно данным официальной статистики США, ежегодно в этой стране от сепсиса умирает около 200 тыс. человек. Неудивительно поэтому, что проблеме терапии сепсиса уделяется повышенное внимание на крупных хирургических форумах. Не стала исключением и XVII Научно-практическая конференция с международным участием «Клинико-технологические вызовы в этапной и восстановительной хирургии», проходившая 1 декабря в г. Киеве.
26-27 стр. Лікування хворих на гострий панкреатит: спільна проблема інтенсивної терапії та хірургії
Я.М. Підгірний, Б.Я. Підгірний
Гострий панкреатит (ГП) – це асептичне/септичне запалення підшлункової залози (ПЗ) та парапанкреатичної клітковини, яке, як і кожен запальний процес, супроводжується змінами гомеостазу. ГП характеризується низкою симптомів – від місцевого запального процесу до більш тяжкої його форми (гострий некротичний панкреатит), яка розвивається як відповідь організму на запалення і відзначається високою смертністю. Розвиток гострого некротичного панкреатиту, як правило, пов’язаний із некрозом ацинусів ПЗ. Апоптоз ацинарних клітин, вивільнення цитокінів, активація коагуляції, ішемія та некроз тканин є ключовими факторами в погіршенні стану й розвитку відповідних екстрапанкреатичних ускладнень.
31 стр. Транексамовая кислота для лечения и профилактики кровотечений и гиперфибринолиза
I. Pabinger, D. Fries, H. Schоchl и др.
Транексамовая кислота на протяжении десятилетийуспешно используется для профилактики и лечения клинически значимого гиперфибринолиза, а также различных видов кровотечений. У пациентов с тяжелой травмой применение транексамовой кислоты может снизить смертность, особенно если назначать этот препарат в первые часы после травмы. При обширных хирургических вмешательствах (особенно в кардиохирургии, ортопедической хирургии и при трансплантации печени) введение транексамовой ксилоты способствует уменьшению периоперационной кровопотери и потребности в гемотрансфузии.

ХІРУРГІЯ

3 стр. Ефективність супозиторіїв диклофенаку щодо контролю болю під час цистоскопії: результати рандомізованого контрольованого дослідження
M. Nadeem, M.H. Ather
Гнучка цистоскопія сьогодні є одним із найбільш часто виконуваних діагностичних і терапевтичних урологічних втручань. Під час цієї процедури пацієнти можуть відчувати біль різної інтенсивності. У зв’язку з цим досі не втрачає своєї актуальності необхідність пошуку ефективних і водночас безпечних методів зменшення болю, що сприятиме покращенню прихильності хворих до цього втручання. Багатьом пацієнтам, яким проводять гнучку цистоскопію, для задовільного контролю болю достатньо місцевої анестезії і/або нанесення змащувального гелю (лубриканту). Тим часом у деяких пацієнтів больовий синдром особливо виражений, що потребує застосування внутрішньовенної або інгаляційної седації.
8 стр. Ефективність і переносимість німесуліду в контролі болю при аноректальних та пахвинно-калиткових хірургічних втручаннях
R.L. Gupta, A. Chaudhary, H.C. Sethi
Незважаючи на постійне вдосконалення надання медичної допомоги хворим у післяопераційному періоді, проблема лікування післяопераційного болю усе ще залишається актуальною, адже від вираженого больового синдрому страждають від 30 до 75% пацієнтів. Відтак швидке й максимально повне купірування болю належить до першочергових завдань фармакотерапії.
12-13 стр. Нарушение проходимости протока Вирсунга при хроническом панкреатите
А.М. Тищенко, Е.В. Мушенко, Р.М. Смачило
Со времени первого описания Иоганном Вирсунгом протока поджелудочной железы исследованию причин нарушения его проходимости было посвящено огромное количество работ. Лечение осложненных форм хронического панкреатита – чрезвычайно сложная проблема, которая до сих пор остается нерешенной. Развитие стойкого болевого синдрома на фоне протоковой гипертензии, нарушение проходимости желчных путей и пассажа пищи в прошлом диктовали необходимость поиска оптимального хирургического пособия, направленного на ликвидацию развившихся осложнений.
20-21 стр. Визначення місцевих ускладнень гострого панкреатиту в переглянутій Атлантській класифікації та їх вплив на можливі втручання
В.І. Десятерик, М.С. Крикун, В.П. Францев
До 2012 року класифікація тяжкості панкреатиту та його ускладнень проводилася відповідно до тієї, яка була прийнята в Атланті 1992 року. У 2012 році Міжнародна робоча група переглянула положення Атлантської класифікації.
20-22 стр. Новини ендокринної хірургії: за матеріалами симпозіуму Європейського товариства ендокринних хірургів
С.М. Черенько
Навесні цього року відбулася довгоочікувана подія – з 6 по 8 квітня в м. Оксфорді, Велика Британія, тривав черговий 8-й симпозіум Європейського товариства ендокринних хірургів (ESES-2017). Попередній конгрес ESES, проведення якого планувалося в Стамбулі в 2016 році, було скасовано через можливість вчинення терористичних атак і загрозу для життя його делегатів. Тож найдосвідченіші ендокринні хірурги Європи – фахівці найвищого рівня – не збиралися на свій конгрес два роки. Утім, це позитивно позначилося на рівні наукових доповідей: у ході конференції було порушено чимало гострих проблем галузі. На відміну від попередніх симпозіумів на нинішньому заході було оприлюднено цілу низку нових здобутків і розробок, які викликали жваві дискусії у сесійній залі та в кулуарах.
25 стр. Профессор М.Ю. Соколов о состоянии интервенционной кардиологии: «Давайте больше говорить об успехах»
М.Ю. Соколов
Мы всегда с интересом следим за тенденциями в отечественной кардиологии, ходом проекта «Региональные реперфузионные сети», задача которого – наладить европейскую службу оказания помощи пациентам с острым коронарным синдромом в Украине.
27 стр. Острый панкреатит: вопросов больше, чем ответов
Я.С. Березницкий
Острый панкреатит (ОП) - одна из наиболее распространенных экстренных патологий желудочно-кишечного тракта. Исследования последнего времени отмечают устойчивый рост ежегодной заболеваемости ОП (по различным данным, от 4,9 до 73,4 случая на 100 тыс. населения). Улучшить прогноз при ОП позволяют своевременная диагностика и адекватная терапевтическая тактика.
28-31 стр. Малоінвазивні оперативні втручання при гострому некротичному панкреатиті
В.С. Хоменко, В.П. Перепелиця, В.Т. Поліщук та ін.
Гострий панкреатит – захворювання, що вважається однією з актуальних проблем національних систем охорони здоров’я країн Європи і яке потребує значних медичних (у тому числі хірургічних) та фінансових витрат. Некротичні форми гострого панкреатиту є найбільшою проблемою сучасної невідкладної панкреатології і у його структурі становлять, за даними більшості авторів, близько 20%. Незважаючи на те, що за останні десятиліття відбулися суттєві зміни у підходах до лікування гострого панкреатиту, наразі не бачимо суттєвих зрушень у статистиці стосовно летальності хворих із некротичними формами (за даними низки авторів, смертність становить 39%), що насамперед зумовлено септичними ускладненнями з наступним розвитком пізньої поліорганної недостатності.
30-32 стр. Опасность рыбной кости
А.М. Тищенко, Р.М. Смачило, Д.И. Скорый и др.
Воспалительные псевдоопухоли (ВПО) - образования, которые формируются в тканях вследствие реактивного воспаления хронического характера. Встречаются ВПО в различных органах – в легких, которые являются наиболее распространенной локализацией, центральной нервной системе, больших слюнных железах, почках, печени, сальнике, яичниках, гортани, мочевом пузыре, молочных железах, поджелудочной железе, селезенке, лимфатических узлах, коже, мягких тканях и т.д.
38-39 стр. Практический опыт и новые технологии – симбиоз в лечении опухолей желудочно-кишечного тракта
T. Son, Е. Колесник, Р. Илык и др.
21-23 сентября в г. Киеве при поддержке Европейского общества хирургов-онкологов (ESSO) состоялась международная научно-практическая конференция «Достижения в лечении опухолей желудочно-кишечного тракта». В работе конференции приняли участие ведущие украинские специалисты, а также гости из Франции, США, Южной Кореи, Великобритании, Швейцарии, Израиля и Польши. Рассматривались вопросы хирургического лечения злокачественных новообразований желудка, ободочной кишки, печени, поджелудочной железы, а также возможности стереотаксической радиотерапии и иммунотерапии злокачественных новообразований желудочно-кишечного тракта.

АНТИБІОТИКОТЕРАПІЯ

14-17 стр. Антибактеріальна терапія інфекції діабетичної стопи: сучасна стратегія і перспективи подальшого застосування антибіотиків
В.В. Ващук, В.П. Андрющенко, Т.В. Хомченко та ін.
У роботі наведно сучасні стратегію і перспективи антибактеріальної терапії інфекції дібетичної стопи. Неадекватна стартова терапія може призвести до негативних результатів лікування і зростання резистентних штамів бактерій. Стратифікація ступеня тяжкості інфекції діабетичної стопи – важлива складова у виборі адекватної антибіотикотерапії.. Лікування хірургічної інфекції діабетичної стопи фокусується на хірургічному контролі джерела інфекції і антимікробній терапії, яка враховує індивідуальні чинники ризику пацієнта і мультирезистентних штамів бактерій. Численні порівняльні дослідження новітніх препаратів зі стандартними антибіотиками не виявили переконливо вищої ефективності останніх з майже однаковим рівнем побічних ефектів.
36-37 стр. Антибиотикорезистентность возбудителей внутрибольничных инфекций в Украине: взгляд экспертов
С. А. Дубров, М. Н. Пилипенко, А. А. Шудрак и др.
Проблема антибиотикорезистентности (АБР), без сомнения, крайне актуальна для Украины, но недостаточно изучена. В настоящее время отсутствует общегосударственная статистика АБР и не проводятся глобальные исследования в данной сфере. Ведущие специалисты Украины в области антибиотикотерапии внутрибольничных инфекций (ВБИ) ответили на вопросы редакции, касающиеся данной проблемы.
44 стр. Меропенем: ефективність і безпека монотерапії при емпіричному лікуванні інтраабдомінальних інфекцій
Незважаючи на появу нових та постійне вдосконалення наявних засобів антибактеріальної терапії, проблема інфекційних ускладнень в хірургічній практиці залишається актуальною. Труднощі пов’язані передусім із лікуванням інтраабдомінальних інфекцій – основної причини ургентної госпіталізації у хірургічні стаціонари, яка за відсутності адекватної антибіотикотерапії характеризується високою частотою розвитку важких ускладнень й летальності

ВИДАТНІ ПОСТАТІ

41 стр. Хирургия сердца по Геннадию Кнышову
Абсолютная новизна в лечении инфекционного эндокардита, одной из самых грозных внутрисердечных катастроф, методом гипертермии потока крови при использовании аппарата искусственного кровообращения, что привело к лучшим в мире терапевтическим результатам в данном критическом направлении… Инновационные подходы к компенсации сердечной недостаточности на основе теории винтового механизма кардиодинамики и корригирования эндокардиальных электроимпульсов… Первая в Украине операция аортокоронарного шунтирования… Эта триада достижений, каких-нибудь 50 лет назад представлявшихся научной фантастикой, быть может, наиболее яркое отражение грандиозных битв между жизнью и смертью, венчающих яркий научный и творческий путь Геннадия Васильевича Кнышова

МЕДИЧНА РЕФОРМА

42-43 стр. Медична реформа: на старт, увага, руш!
І. В. Сисоєнко
19 жовтня Верховна Рада (ВР) України ухвалила Закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (№ 6327). За нього віддали свої голоси 240 народних депутатів. Також вони підтримали в першому читанні законопроект «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення державних фінансових гарантій надання медичних послуг та лікарських засобів» (№ 6604)