Андрій Семенович Єфімов (до 80-річчя з дня народження)

27.03.2015

10 листопада 2008 р. відсвяткував своє 80-річчя і 61 рік трудової діяльності академік НАН і АМН України та РАМН, лауреат Державної премії України, Заслужений діяч науки і техніки України, засновник та керівник відділу клінічної діабетології, заступник директора клініки ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка» АМН України, доктор медичних наук, професор Андрій Семенович Єфімов.

Андрій Семенович народився 10 листопада 1928 р. у Росії, у 1952 р. закінчив Нижньогородський (Горьківський) медичний інститут, де його наставниками були такі відомі вчені, як В.Г. Вогралік і Б.В. Альошин. Надалі свою творчу, наукову і медичну діяльність учений пов’язав із Україною та м. Києвом. У 1965 р. молодого амбітного доктора наук А.С. Єфімова за конкурсом було обрано на посаду наукового керівника діабетологічного відділу, організованого в м. Києві НДІ ендокринології та обміну речовин. На цю посаду Андрія Семеновича благословив видатний науковий діяч, фундатор цього інституту академік В.П. Комісаренко. Разом із Василем Павловичем та іншими видатними науковцями інституту Андрій Семенович активно включився у процес створення наукової і клінічної бази.
В Інституті ендокринології розкрилися неабиякі здібності А.С. Єфімова як клініциста, вченого, організатора, вихователя лікарських і наукових кадрів. Основну увагу Андрій Семенович зосередив на розв’язанні проблем цукрового діабету та його ускладнень. На підставі наукових досліджень, проведених під його керівництвом, було запропоновано оригінальну теорію патогенезу і класифікацію діабетичних ангіопатій, розроблено і впроваджено в практику нові методи їх діагностики та лікування.
Результатом досліджень восьми років стала підготовлена Андрієм Семеновичем у 1973 р. перша в Радянському Союзі монографія на тему «Диабетические ангиопатии».
Багато часу й енергії А.С. Єфімов віддавав і віддає навчально-педагогічній діяльності, заохоченню членів свого колективу до непростої наукової роботи.
Педагогічний дар Андрія Семеновича дав йому змогу в 1985 р. очолити кафедру госпітальної терапії № 2 при Київському медичному інституті, на базі якої він організував курс ендокринології. А.С. Єфімов був керівником цієї кафедри до 1992 р. і підготував базу для створення повноцінної кафедри ендокринології (1994), яку нині очолює його учень, Заслужений діяч науки і техніки України, професор П.М. Боднар.
У 1993 р. Андрій Семенович створив і 10 років очолював кафедру ендокринології у Київському інституті удосконалення лікарів (нині Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика).
Вагомий вклад А.С. Єфімова у розвиток вітчизняної ендокринології відзначено Державною премією УРСР (1982) за участь у створенні підручника «Внутренние болезни», орденом «Знак почета» (1984), званням «Заслужений діяч науки і техніки України» (1998), орденом «За заслуги III ступеня» (2001), багатьма медалями. У 1984 р. його було обрано членом-кореспондентом АМН СРСР, у 1988 р. – академіком СРСР, у 1992 р. – академіком НАН України, у 1993 р. – академіком АМН України.
Під керівництвом А.С. Єфімова захищено 50 кандидатських і 15 докторських дисертацій. Він автор понад 600 наукових праць, у тому числі 28 монографій, двох підручників, довідника, посібника, 30 патентів. Його учні керують клініками, кафедрами, лабораторіями.
Відомому діабетологу Міхаелю Бергеру належить ідея «Навести мости між наукою і наданням допомоги пацієнтам із діабетом». А.С. Єфімов усією своєю науковою і практичною діяльністю втілює цю ідею у життя.
Д.А. Єфімов (випуск 1984 р.) продовжує справу батька у діабетології, розробляючи і впроваджуючи в практику нові методи фізіотерапевтичного лікування хворих на цукровий діабет із ускладненнями.
Серед учнів А.С. Єфімова є продовжувачі сімейних династій лікарів і вчених-медиків. Побутує думка, що на дітях відомих людей природа відпочиває, учні ж Андрія Семеновича своєю працею і науковими здобутками доводять, що це положення має винятки.
Свій 80-річний ювілей Андрій Семенович зустрів повним творчих сил, нових наукових ідей і задумів. Його учні, колектив ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин» ім. В.П. Комісаренка АМН України, ендокринологічна спільнота країни щиро вітають дорогого ювіляра і бажають йому міцного здоров’я, невичерпної енергії і реалізації усіх творчих і наукових планів.

Редакція «Медичної газети
«Здоров’я України» щиро вітає ювіляра
з Днем народження, зичить
йому натхнення і сили в реалізації усіх його мрій і задумів.

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ

03.05.2024 Терапія та сімейна медицина Вітчизняні поліпіл-препарати: ефективне, зручне та доступне лікування для українських пацієнтів

Поліпіл (polypill) – ​фіксована комбінація декількох препаратів в одній капсулі, що має вирішити одразу декілька терапевтичних завдань і водночас спростити режим прийому ліків. Найчастіше поліпіли використовують для лікування та профілактики серцево-судинних захворювань, при цьому вони спрямовані на такі ключові модифіковані фактори ризику, як артеріальна гіпертензія, гіперліпідемія та посилена агрегація тромбоцитів. Нині терапевтичні стратегії на основі фіксованих комбінацій препаратів є надзвичайно актуальними, оскільки, незважаючи на наявність ефективних лікарських препаратів, контроль кардіоваскулярного ризику залишається недостатнім насамперед через низьку прихильність та обмежений доступ до лікування. ...

02.05.2024 Ендокринологія Призначення та ефективність вітаміну D при ендокринних захворюваннях: автоімунна патологія щитоподібної залози (хвороба Грейвса і Хашимото), цукровий діабет та ожиріння

Нещодавні дослідження показали, що прогноз за різних поширених захворювань, ендокринних, автоімунних розладів і навіть прогресування раку пов’язані з концентрацією вітаміну D у плазмі. Завдяки експресії гена 1α-гідроксилази (CYP27B1) клітини імунної системи (В-, Т- та антигенпрезентувальні клітини) здатні продукувати активний метаболіт кальциферол – речовину з імуномодулювальними властивостями. Рецептори до вітаміну D (vitamin D receptor, VDR) експресують на поверхні імунних клітин. Доведено зв’язок між поліморфізмом генів VDR або CYP27B1 і патогенезом автоімунних ендокринних захворювань. Метою огляду є вивчення впливу вітаміну D, наслідків його дефіциту та корисної ролі добавок із ним при деяких ендокринних розладах, які часто спостерігають у клінічній практиці. ...

02.05.2024 Терапія та сімейна медицина Ендокринологія Сучасний стан проблеми COVID‑19 у світі і в Україні

Збудник COVID‑19, SARS-CoV‑2, з яким людство вперше стикнулося у 2019 р., поширився по всьому світу, заразивши мільйони людей. Сьогодні, через тягар війни та економічної нестабільності, тема COVID‑19 не сприймається так гостро, як ще кілька років тому, хоча насправді вона не втратила своєї актуальності. Саме сучасному стану проблеми COVID‑19 у світі та в Україні була присвячена доповідь директора ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин імені В.П. Комісаренка НАМН України», академіка Національної академії медичних наук України, члена-кореспондента НАН України, віце-президента НАМН України, президента Асоціації ендокринологів України, професора Миколи Дмитровича Тронька під час першого у 2024 р. засідання науково-освітнього проєкту «Школа ендокринолога», яке відбулося 20-24 лютого. ...

02.05.2024 Ендокринологія Метформін: оновлення щодо механізмів дії та розширення потенціалу застосування

Протягом останніх 60 років метформін є найпоширенішим цукрознижувальним засобом і рекомендований як препарат першої лінії для осіб з уперше виявленим цукровим діабетом (ЦД) 2 типу. Сьогодні понад 200 млн осіб із ЦД 2 типу в усьому світі щодня застосовують метформін як монотерапію або в комбінації. Препарат усе частіше використовують для лікування гестаційного ЦД та в пацієнтів із синдромом полікістозних яєчників. ...