«Всі мої пацієнти з України надзвичайно сильні та сміливі люди». Понад 100 лікарів надають безкоштовну медичну допомогу українцям

07.05.2022

Ескалація війни в Україні спричинила утворення складної гуманітарної кризи. Бойові дії перешкоджають доступу до медичних послуг і товарів першої необхідності тим, хто потребує їх найбільше. Після розгортання російської агресії проти України ViveoCares Foundation, неприбуткова громадська організація, що базується в Естонії, заснувала ініціативу «Телемедицина без кордонів» для лікарів з усього світу, які хочуть підтримати українських громадян. Лікарі 11 національностей уже доєдналися до платформи та консультують українців трьома мовами – англійською, українською й російською.

«Кожен має робити те, що він вміє робити найкраще, щоб допомогти українцям зараз. Ми, лікарі, можемо допомогти», – вважає спеціаліст загальної медицини з клініки Prospect Medical Caspian (Казахстан, м. Алмати) Сергій Агібалов. Він був одним із перших лікарів, що доєдналися до ініціативи.

Поки деякі учасники платформи Viveo Health, як, наприклад, лікарка Ольга Луцюк, вирушили у 10-денну медичну подорож, щоб допомагати українським біженцям від російського вторгнення, до польсько-­українського кордону, інші знайшли спосіб допомагати на відстані. «Деякі мої колеги мали можливість збирати медичне обладнання та гроші, щоб надати гуманітарну допомогу Україні. Але для багатьох із нас, хто хоче зробити внесок, надаючи власні професійні знання та експертизу, онлайн-консультації – чудовий спосіб допомагати людям, які цього потребують», – додає Світлана Блітцштейн, лікар-невролог, що спеціалізується на вегетативних розладах у Dysautonomia Clinic, і професор неврології у Школі медицини та біомедичних наук Якобса.

Понад 100 лікарів із найкращих медичних закладів з усього світу вже відкрили власні календарі на платформі Viveo Health, щоб надавати безкоштовні медичні консультації для людей в Україні. «Ми привілейовані волонтерити в такий спосіб. Платформа «Телемедицина без кордонів» дозволяє надавати цінну медичну допомогу людям в Україні, які зараз живуть у самому епіцентрі війни. Багато українців не мають доступу до їхніх місцевих лікарів, тим більше що багато лікарень й аптек в Україні зруйновані. Українцям потрібна медична допомога. Завдяки онлайн-консультаціям я можу проаналізувати симптоми пацієнта й запропонувати можливу діагностику та опції лікування, що можуть бути застосовані у тих умовах, поки вони знаходяться вдома чи в укритті, – розповідає Світлана Блітцштейн. – Я вважаю, це чудово, що програма телемедицини надає нам можливість робити свій внесок у такий спосіб»

Поки медичні заклади зосереджені на пацієнтах із невідкладними станами, інші проблеми зі здоров’ям набирають загрозливих масштабів. Під час війни криза в охороні здоров’я – недостатній доступ до поліклінік та до лікування, спалахи хвороб, недоїдання – часто вбиває більше людей, ніж бомби та кулі. Лікар Сергій Агібалов спостерігає зростання випадків захворюваності на COVID: «Багато пацієнтів, що вже проконсультувалися в мене, мають симптоми COVID». Серед інших поширених причин звернень: лихоманка, висип, діарея, панічні атаки в дітей та дорослих, різні ускладнення вагітності та процесу грудного вигодовування.

Деякі люди знаходяться в безпечніших регіонах із доступом до аптек та до медичних закладів. Однак багато українців перебувають у містах, що активно обстрілюються, де взагалі не залишилося закладів інфраструктури та медичної допомоги. Вони залишилися сам на сам зі своїми проблемами зі здоров’ям та хвилюваннями. Онлайн-доступ до лікарів допомагає забезпечувати пацієнтів інформацією про те, як можна вирішити проблему в обставинах, що склалися», – зазначає Світлана Блітцштейн.

Лікарі погоджуються, що вони не можуть надати всієї потрібної допомоги, знаходячись так далеко від українських пацієнтів. Але вони у змозі надати найбільш актуальну інформацію та поради, що будуть найбільш дієвими в обставинах війни. Колишня медична сестра та лікар-педіатр із Києва Юлія Саф’яновська, яка зараз працює асистенткою кардіолога в Нью-Йорку, розповідає, що телемедицина дає можливість пацієнтам із хронічними хворобами поспілкуватися з лікарем. «Ми можемо надати їм допомогу, аби вони могли трохи заспокоїтися», – додає вона.

«Моєю першою пацієнткою була 20-річна жінка з низкою психіатричних проблем, – ділиться лікарка Світлана Блітцштейн. – Вона самостійно втекла до іншої країни. Її рідні та друзі залишилися в Україні. На новому місці в неї немає ані родичів, ані друзів. Молода жінка зіштовхнулася з проблемами, оскільки ліки, що вона приймає для лікування й підтримання свого стану, мали скоро закінчитися. Найкраща порада, яку я могла дати в цьому випадку, – це пошукати ті ж або подібні за діючими речовинами ліки в новій для неї країні й не припиняти раптово прийом ліків та не змінювати на інші препарати, поки вона проживає самостійно. Якби вона проживала з рідними чи друзями, то перехід на інший препарат був би безпечним, адже за нею могли б наглянути у випадку, якщо вона почуватиметься погано»

Світлана Блітцштейн додає, що онлайн-консультації для людей із регіонів, які потерпають від активних бойових дій, – це, на жаль, зовсім інша історія. Пацієнти звідти не мають доступу до лікарів і ледве мають доступ до ліків. «Я консультувала одну жінку, у якої чоловік мав затримку мови. За описом, це виглядало або як судоми, або як мікроінсульти. У них не було жодного доступу до медичних закладів та можливості виміряти кров’яний тиск. Найбільш відповідною порадою у цьому випадку було давати чоловіку аспірин щодня, щоб запобігти великому інсульту, якщо раніше він переніс мікроінсульти, – пояснює лікарка. – Ви маєте покладатися на ваше клінічне судження й вирішувати негайно, які дії будуть оптимальними в обставинах, що склалися».

Засновник та СЕО Viveo Health Рауль Калло закликає медичних працівників – лікарів, медсестер, терапевтів та інших медичних експертів підтримати українців. «Перехід від фізичних консультацій до телемедицини не лише дозволяє міжнародним медичним працівникам надавати допомогу українцям, постраждалим від російської агресії, а й врятувати деяким людям життя», – наголошує він.

Лікарі можуть самостійно налаштувати свій розклад консультацій. Вони можуть структурувати свої волонтерські зусилля таким чином, щоб не перешкоджати своїй регулярній практиці. Лікар Сергій Агібалов додає, що жертвувати 2-3 години щодня для консультацій – це не надто велика справа, але це може істотно змінити життя для деяких людей.

Якщо ви медичний професіонал, що бажає долучитися до кампанії допомоги українцям, або якщо ви самі потребуєте медичної допомоги – відвідайте веб-сайт проекту: https://viveohealth.com/ukraine.

Якщо ви бажаєте зробити пожертву, щоб підтримати лікарів та українців, приєднуйтеся до збору коштів на платформі Raisely: 
https://viveo-cares-for-ukraine.raisely.com.

Тематичний номер «Хірургія, Ортопедія, Травматологія, Інтенсивна терапія» № 1-2 (49-50), 2022 р.

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ Хірургія, ортопедія та анестезіологія

16.11.2022 Хірургія, ортопедія та анестезіологія Мультимодальна аналгезія у пацієнтів із коморбідністю

Сучасний принцип лікування гострого післяопераційного болю полягає в застосуванні мультимодальної аналгезії, яка є одним із ключових компонентів протоколу прискореного відновлення після операції (ERAS). Особливості застосування основних компонентів мультимодальної аналгезії у пацієнтів старшої вікової групи висвітлила в доповіді «Мультимодальна аналгезія у пацієнтів із коморбідністю» лікар-анестезіолог, науковий співробітник ДНУ «Центр інноваційних медичних технологій» НАН України, асистент кафедри хірургії з курсом анестезіології КНУ ім. Тараса Шевченка, кандидат медичних наук Вікторія Вікторівна Євсєєва у рамках Школи інноваційної медицини «Під маскою болю: від патогенезу до ефективного лікування больового синдрому», що відбулася 14 вересня. Ключові слова: біль, мультимодальна аналгезія, нестероїдні протизапальні препарати, ібупрофен, коморбідність, пацієнти літнього віку....

16.11.2022 Хірургія, ортопедія та анестезіологія Ефективна та безпечна протизапальна терапія політравми у сучасних умовах

Серед клінічних проявів ураження кістково-м’язової системи основним є больовий синдром. Високий рівень поширеності травм кісток, м’яких тканин і суглобів за сучасних умов викликає занепокоєння серед лікарів і спонукає до пошуку ефективних засобів, що мають високий рівень безпеки і полегшують перебіг захворювання. Цій актуальній темі була присвячена науково-практична конференція «Політравма у воєнний час», яка відбулася в онлайн-режимі 30 серпня. Науково обґрунтовані підходи до зменшення больового синдрому та пришвидшення відновлення уражених тканин були представлені у доповіді «Періопераційний супровід хірургічного лікування політравми. Біорегуляційний підхід». Ключові слова: травматичне ураження, політравма, запалення, нестероїдні протизапальні препарати, Траумель С, Цель Т....

10.11.2022 Онкологія та гематологія Хірургія, ортопедія та анестезіологія Лапароскопічна хірургія: міфи та реальність

За останні 30 років у хірургії відбулася справжня революція з активним впровадженням у практику технологій, які зменшують операційну травму, мінімізують крововтрату та біль після операції. Такі технології використовуються для діагностики та лікування як частих захворювань, таких гострий холецистит, апендицит, ожиріння тощо, так і онкологічних захворювань, таких як злоякісні пухлини шлунка, тонкої та товстої кишки, печінки тощо. ...

11.08.2022 Кардіологія Хірургія, ортопедія та анестезіологія Реваскуляризація коронарних артерій: основні положення американських рекомендацій

Ішемічна хвороба серця (ІХС) залишається основною причиною захворюваності й смертності у всьому світі. Реваскуляризація міокарда – ​важлива терапевтична опція у веденні пацієнтів з ІХС зі значним ураженням коронарних судин. Американська асоціація серця (AHA) та Американська колегія кардіологів (ACC) за участю Товариства із серцево-судинної ангіографії та втручань (SCAI) 2021 р. розробили настанову щодо реваскуляризації коронарних артерій на заміну відповідним рекомендаціям 2011 р. із коронарного шунтування (КШ) та 2011 і 2015 рр. із черезшкірних коронарних втручань (ЧКВ). У документі запропоновано основані на доказах підходи до ведення хворих на ІХС, для яких розглядається можливість проведення коронарної реваскуляризації, з метою поліпшення якості надання допомоги та врахування інтересів пацієнтів. ...