Резолюція. Реальні перспективи медичної допомоги в Україні дітям зі спадковими коагулопатіями

12.04.2016

Статья в формате PDF.


24 листопада 2015 р. у Києві за підтримки компанії Pfizer вперше в Україні було проведено круглий стіл з проблем гемофілії,  у якому взяли участь Всеукраїнська громадська організація «Асоціація дитячих онкогематологів України», Громадська організація «Українська академія педіатрії», Благодійний фонд «Діти з гемофілією» та представники Міністерства охорони здоров’я України.  Батьки дітей із гемофілією та провідні спеціалісти з дитячої гематології вперше разом обговорили важливі теми, що стосувалися питань спадковості захворювання, необхідності генетичного консультування, принципів діагностики патології та реабілітації дітей із гемофілією, а також місію та цілі медичних центрів для таких дітей. За результатами круглого столу його учасники прийняли спільну резолюцію.


 Всеукраїнська громадська організація «Асоціація дитячих онкогематологів України»
Громадська організація «Українська академія педіатрії»
Благодійний фонд «Дiти з гемофiлiєю»
м. Київ, 24 листопада 2015 р.

На нараді експертів висвітлено нагальні потреби щодо дотримання прав дитини на безпечне та ефективне лікування, яке повинно бути пріоритетним при виборі терапевтичної тактики, у тому числі й при призначенні медичних препаратів.

1. Медична допомога дітям зі спадковими коагулопатіями в Україні повинна надаватися відповідно до чинної юридично-нормативної бази, а саме:
1.1. Конвенції ООН про права дитини (набула чинності для України в 1991 р.), ст. 24, ч. 1, п. 1 та 3 (п. 1: «Держави-учасниці визнають право дитини на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я та засобами лікування хвороб і відновлення здоров’я», п. 3: «Держави-учасниці вживають будь-яких ефективних і необхідних заходів з метою скасування традиційної практики, що негативно впливає на здоров’я дітей»).
1.2. Закону України «Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 р.» (від 05.03.2009 р. № 1065-VI).
1.3. Основ законодавства України про охорону здоров’я (ст. 4, абзац 6), де визначається, що основними принципами охорони здоров’я в Україні є: орієнтація на сучасні стандарти здоров’я та медичної допомоги, поєднання вітчизняних традицій і досягнень зі світовим досвідом у сфері охорони здоров’я.
1.4. Закону України «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо забезпечення профілактики та лікування рідкісних (орфанних) захворювань» від 15.04.2014 р. № 1213-VII (спадкові коагулопатії є орфанними захворюваннями).
1.5. Наказу МОЗ України від 23.04.2012 р. № 292 «Про забезпечення дітей, хворих на гемофілію типів А або В чи хворобу Віллебранда, факторами коагуляції крові та виробами медичного призначення» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.05.2012 р. за № 751/21064).
1.6. Клінічних настанов з лікування дітей, хворих на гемофілію А або В та на хворобу Віллебранда (2012).
2. Для реалізації адекватної сучасної медичної допомоги дітям зі спадковими коагулопатіями в Україні повинен бути створений «Національний реєстр дітей, хворих на спадкові коагулопатії» (в електронному вигляді). Це забезпечить:
• ефективне надання якісної повноцінної медичної допомоги дітям зі спадковими коагулопатіями,
• ефективне управління ресурсами,
• поліпшення здоров’я та збереження життя пацієнтів,
• економію фінансових засобів шляхом удосконалення процесів закупівель.
Для розробки реєстру рекомендується використання «Керівництва зі створення загальнодержавного реєстру хворих», опублікованого Всесвітньою федерацією гемофілії (2010).
3. Розробка протоколів (стандартів) лікування дітей зі спадковими коагулопатіями повинна бути покладена на групи експертів, які формуються профільними та суміжними професійними організаціями, базуються на національних і міжнародних рекомендаціях та підлягають легітимізації. Стандарти у формі методичних рекомендацій, протоколів та інших документів мають бути розроблені найближчим часом.
4. Централізована координація необхідних заходів повинна здійснюватись спеціалізованими центрами надання медичної допомоги дітям зі спадковими коагулопатіями: Центр патології гемостазу (на базі НДСЛ «Охматдит», м. Київ) та Центр тромбозу та гемостазу (м. Львів). Основним завданням таких центрів є формування національного реєстру хворих на спадкові коагулопатії, а також діагностика цих патологій у дітей віком до 18 років, моніторинг спеціалізованих лабораторних показників на різних етапах лікування дітей, статистична обробка інформації щодо якості лікування та наявності ускладнень у пацієнтів, консультативна допомога та інформаційна підтримка. Реалізація цих напрямів роботи центрів потребує додаткового державного фінансування.
5. Усі учасники наради експертів підтримують необхідність формування мультидисциплінарних команд (як на центральному, так і на локальному рівнях), до складу яких входитимуть дитячі гематологи, фізіотерапевти, ортопеди, психологи, оториноларингологи, стоматологи, неврологи, гінекологи, інфекціоністи, а також медичні сестри і соціальні працівники. Крім того, важливим є подальше навчання, тренінги та активне інформування лікарів вузьких спеціальностей щодо спадкових коагулопатій у дітей. Необхідно також створити систему реабілітації та забезпечити розробку відповідних стандартів.
6. Ураховуючи світовий досвід, експерти підтримують впровадження домашнього лікування дітей, хворих на спадкові коагулопатії, із широким інформуванням, навчанням, тренінгами для батьків маленьких пацієнтів та для дітей старшого віку, а також легітимізацію даного типу лікування в Україні.
7. Усі учасники наради експертів наголошують на необхідності гарантування доведеної ефективності та безпечності лікарських засобів, що призначаються дітям зі спадковими коагулопатіями. Лікарські препарати повинні мати показання та (або) підтверджений досвід застосування у хворих дитячого віку – доведену клінічну ефективність і безпеку при використанні у дітей в міжнародній практиці, а саме в країнах Євросоюзу та Північної Америки; наявність відкритої інформації про результати проведених клінічних випробувань та даних про позитивний досвід застосування у хворих дитячого віку (відповідні публікації у спеціалізованих виданнях).
8. Експерти наголошують на необхідності скринінгу дітей, хворих на вроджені коагулопатії, на наявність трансмісивних інфекцій (насамперед вірусів гепатиту В/С та ВІЛ).
9. Важливо й надалі відстоювати право дітей зі спадковими коагулопатіями на бюджетне фінансування з метою закупівлі факторів згортання крові – до часу впровадження в країні страхової медицини.
10. Враховуючи те, що спадкові коагулопатії є не лише медичною, а й соціальною проблемою, усі учасники наради вважають необхідною співпрацю громадських, фахових, об’єднань пацієнтів і волонтерських організацій та державних структур.
У роботі наради експертів узяли участь:
Голова ВГО «Асоціація дитячих онкогематологів України» – С.Б. Донська,
Президент ГО «Українська академія педіатрії» – Л.Я. Дубей,
Завідувач Центру патології гемостазу (м. Київ) – К.В. Вільчевська,
Головний дитячий гематолог м. Києва – Н.В. Кавардакова,
Головний дитячий гематолог Вінницької області – Л.І. Остапенко,
Головний дитячий гематолог м. Харкова – Л.П. Маренич,
Головний дитячий гематолог Рівненської області – Л.І. Краков’ян,
Голова правління Благодійного фонду «Діти з гемофілією» – Н.Ю. Астафорова-Яценко,
Члени Благодійного фонду «Діти з гемофілією».

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ Терапія та сімейна медицина

02.05.2024 Терапія та сімейна медицина Ендокринологія Профілактика йододефіциту: історія

Йод є необхідним для життя ссавців компонентом гормонів щитоподібної залози (ЩЗ). В огляді йдеться про важливі наукові відкриття і досягнення в галузі харчування, пов’язані з профілактикою йододефіцитних захворювань (ЙДЗ) у США і в усьому світі, з акцентом на минуле століття (рис. 1). Огляд присвячено сторіччю заснування Американської тиреоїдної асоціації (ATA). ...

01.05.2024 Терапія та сімейна медицина Можливості застосування біорегуляційного підходу в кардіології

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) (ішемічна хвороба серця [ІХС], захворювання судин головного мозку, ревматична хвороба серця та інші) протягом багатьох десятиліть є основною причиною смертності населення у світі. Перебіг цих захворювань ускладнюється перенесеною корона вірусною хворобою (COVID‑19). Нині ця проблема є особливо актуальною в Україні в умовах повномасштабного вторгнення рф, оскільки вплив хронічного стресу призводить до зростання захворюваності на ССЗ. У такій ситуації поряд із «протокольною терапією» слід приділити увагу застосуванню біорегуляційного підходу, спрямованого на відновлення саморегуляції, імунного статусу, гармонізації функціонування всіх органів і систем людини. ...

23.04.2024 Кардіологія Ревматологія Терапія та сімейна медицина Застосування препаратів кальцію і кальцифікація судин: чи є зв’язок?

Як відомо, кальцій бере участь у низці життєво важливих функцій. Хоча більшість досліджень добавок кальцію фокусувалися переважно на стані кісткової тканини та профілактиці остеопорозу, сприятливий вплив цього мінералу є значно ширшим і включає протидію артеріальній гіпертензії (передусім у осіб молодого віку, вагітних та потомства матерів, які приймали достатню кількість кальцію під час вагітності), профілактику колоректальних аденом, зниження вмісту холестерину тощо (Cormick G., Belizan J.M., 2019)....

23.04.2024 Ревматологія Терапія та сімейна медицина Погляди на терапію глюкокортикоїдами в ревматології: епоха конвергенції

Після десятиліть, а часом і запеклих суперечок про переваги та недоліки застосування глюкокортикоїдів (ГК) досягнута певна конвергенція. Сучасні рекомендації лікування таких захворювань, як ревматоїдний артрит (РА), ревматична поліміалгія (РПМ) та васкуліт великих судин відображають поточний стан консенсусу терапії ГК. Однак залишаються відкритими питання щодо можливості тривалого лікування дуже низькими дозами ГК у пацієнтів із РА, а також успішності пошуку інноваційних ГК (лігандів ГК-рецепторів) із покращеним співвідношенням користь/ризик....