Дієтичне лікування синдрому подразненого кишечника виявилося більш ефективним, ніж застосування препаратів

22.04.2024

Дослідження, проведене в Гетеборзькому університеті у Швеції, показало, що у 7 із 10 пацієнтів із синдромом подразненого кишечника (СПК) симптоми значно зменшилися після корекції дієти, порівнюючи з тими, які застосовували ліки. Робота опублікована в журналі The Lancet Gastroenterology & Hepatology. У дослідженні порівнювали три методи лікування: два дієтичні та один, що ґрунтується на застосуванні ліків. Учасниками були дорослі пацієнти з важкими або помірними симптомами СПК.

Синдром подразненого кишечника – це функціональний шлунково-кишковий розлад, що проявляється болем у животі, здуттям та зміною консистенції випорожнень. Причини СПК можуть бути багатофакторними. Теорії виникнення патології включають поєднання проблем «кишково-мозкової осі», змін у моториці кишечника, вісцеральної гіперчутливості, інфекцій, надмірного росту бактерій у тонкій кишці, дії нейромедіаторів, генетичних факторів і харчової поведінки. Лікування СПК проводиться з метою полегшення симптомів.  Підходи до терапії включають зміни в дієті та призначення препаратів (проносних або антидіарейних, деяких антидепресантів, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну та пробіотиків).

Усіх учасників дослідження розділили на три групи. Першій групі надали традиційну дієтичну пораду при СПК, зосереджуючись на дієті FODMAP, що передбачає низьке споживання ферментованих вуглеводів. До них належать продукти з лактозою, бобові, цибуля та зернові, які ферментують у товстій кишці та спричиняють симптоми розладу. Пацієнтам другої групи призначили дієту з низьким вмістом вуглеводів і пропорційно високим вмістом білків і жирів. Учасники третьої групи отримували найефективніші з можливих ліків, беручи до уваги аналізи кожного пацієнта. До кожної групи були залучені 100 учасників, а періоди лікування тривали чотири тижні.

Усі пацієнти повідомили про покращення якості життя, зменшення фізичних і симптомів тривоги та депресії, які є поширеними супутніми розладами за СПК. У 76 % осіб серед тих, хто отримував поради щодо традиційної дієти FODMAP, симптоми значно зменшилися. У групі, яка отримувала мало вуглеводів і багато білків і жирів, ця частка становила 71 %, а в останній групі – 58 %. Це дослідження показало, що дієта відіграє основну роль у лікуванні розладу, але при цьому існують додаткові ефективні методи лікування із залученням препаратів.

Джерело: https://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(24)00045-1/abstract

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Гастроентерологія

03.05.2024 Терапія та сімейна медицина Вчені визначають нову ціль для лікування основної причини сліпоти

Учені Медичного коледжу Джорджії в США повідомляють, що ген, який раніше пов’язували із розвитком атеросклеротичних уражень коронарних артерій, може бути ключовим у патогенезі вікової макулярної дегенерації (ВМД), провідної причини сліпоти. ВМД – це стан, що характеризується аномальним розростанням кровоносних судин у задній частині ока. Патологія поширена серед людей похилого віку та пацієнтів із діабетом, ожирінням і багатьма іншими хронічними метаболічними захворюваннями. Надмірне розростання судин пошкоджує макулу (жовту пляму), частину ока, яка перетворює світло в сигнали зображення....

01.05.2024 Гастроентерологія Ендокринологія Новий препарат усуває надмірну вагу, жирову хворобу печінки та діабет

Дослідники з Каролінського інституту у Швеції, імовірно, знайшли новий спосіб лікування ожиріння та пов’язаних із ним розладів шляхом впливу на мітохондрії клітин. Дослідження, опубліковане в Nature Metabolism, показує, що певний клас препаратів, які блокують функцію мітохондрій, може вплинути на ожиріння, неалкогольну жирову хворобу печінки та діабет у мишей. Мітохондрії мають сферичну, ниткоподібну або овальну форму та забезпечують енергетичну функцію, впливаючи на етапи енергетичного обміну та синтезуючи АТФ. ...