Актуальні проблеми дитячої фтизіатрії

27.03.2015

Однією з нагальних проблем сьогодні є ріст захворюваності та смертності від туберкульозу, збільшення резервуару туберкульозної інфекції. На жаль, більшість туберкульозних лікарень мають застарілу апаратуру та обладнання. Імунологічний аналізатор, подарований Київській міській дитячій клінічній туберкульозній лікарні Ротарі-клубом «Київ-Центр» за сприяння Ротарі-клубу Великої Британії, дозволить значно підвищити рівень діагностичних та наукових досліджень з проблем туберкульозу.

Відомо, що діти – це соціальні індикатори туберкульозу в дорослих, а інфікування дітей туберкульозом відображає епідеміологічну ситуацію в державі.
Проблемами, які турбують дитячих фтизіатрів, є: ріст числа дітей з позитивною реакцією Манту, яка у віці 14 років становить близко 70%; відсутність достовірних методів діагностики інфекційної та поствакційної алергій; лікування дітей з хіміорезистентним туберкульозом, а також поєднання туберкульозу з ВІЛ-інфекцією.
У 2002 році захворюваність дітей-киян становила 3,3 на 100 тис. дитячого населення, у 2003 – 6,8, 2004 – 8,5, що пояснюється як збільшенням числа дітей, інфікованих мікобактеріями туберкульозу, так і кращою діагностикою цього захворювання з використанням сучасних методів обстеження, таких як комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія та ін. За останні 5 років серед дітей м. Києва не зареєстровано випадків інвалідності або летальності від туберкульозу.
Наприкінці жовтня 2005 року в Київській міській клінічній туберкульозній лікарні в урочистій обстановці за присутності головного дитячого фтизіатра МОЗ України, професора О.І. Білогорцевої; завідувача кафедри фтизіатрії з курсом пульмонології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, професора В.І. Петренка; головного дитячого фтизіатра ГУОЗ та МЗ України Г.В. Петровської і співробітників Інституту фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського президент Ротарі-клубу «Київ – Центр» Лариса Стретович разом з іншими членами клубу подарували лікарні імунологічний напівавтоматичний аналізатор та витяжну шафу для клініко-діагностичної лабораторії. 
Дарунки стали можливими за підтримки Ротарі-клубу Великої Британії. Заснована у 1917 році з метою «творити добро у світі» фундація Ротарі надає гранти на здійснення проектів, що стосуються подолання різноманітних нагальних проблем, зокрема голоду, бідності та хвороб.
Ця допомога є надзвичайно важливою для Київської міської дитячої туберкульозної лікарні. Щорічно тут проходять лікування близько 800 дітей, тубінфікованих та хворих на легеневий і позалегеневий туберкульоз, з Києва та інших регіонів України; близько 200 дітям надається консультативна допомога. 
На базі лікарні асистенти кафедри фтизіатрії та пульмонології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця проводять заняття зі студентами шостого курсу, знайомлять їх із сучасними досягненнями науки з діагностики та лікування туберкульозу. Співробітники кафедри надають консультативну допомогу і разом з лікарями лікарні проводять наукову роботу з визначення прогнозованості ефективності лікування дітей з очаговими формами туберкульозу.
Подарунки були належно оцінені фахівцями. За словами В.І. Петренка, імунологічний аналізатор дозволить проводити диференційну діагностику та посилити лабораторний контроль за ефективністю лікування.
Професор О.І. Білогорцева зазначила, що Ротарі-клуб реагує на найболючіші проблеми України, і висловила сподівання на подальшу співпрацю, допомогу і підтримку. За її словами, з 1995 року Україна перебуває в стані епідемії туберкульозу, але коштів, що виділяються на дитячу фтизіатрію, зокрема на діагностику та лікування, катастрофічно не вистачає. Тому подарований аналізатор для сучасних клінічних досліджень дозволить підняти рівень діагностики, проводити наукові дослідження і на базі вже наукових розробок упроваджувати нові діагностичні методи, методи лікування та проводити контроль за ефективністю терапії, що, в свою чергу, сприятиме подоланню епідемії туберкульозу.

СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ

02.05.2024 Ендокринологія Нові можливості в стратегії зниження ризику прогресування атеросклерозу у хворих на цукровий діабет

21-22 березня 2024 року на базі ДУ «Інституту проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України» в режимі онлайн відбулася конференція «Досягнення та перспективи експериментальної і клінічної ендокринології» (ХХІІІ Данилевські читання). Слухачі мали можливість ознайомитися із сучасними досягненнями в ендокринології і новими тенденціями в лікуванні найпоширеніших ендокринних захворювань. Професор кафедри сімейної медицини з курсом дерматовенерології Сумського державного університету МОН України, кандидат медичних наук Оксана Костянтинівна Меліховець розповіла про нові можливості в стратегії зниження ризику прогресування атеросклерозу (АС) у хворих на цукровий діабет (ЦД). ...

02.05.2024 Ендокринологія Ефективність селенумісних добавок у пацієнтів із тиреоїдитом Хашимото: систематичний огляд і метааналіз рандомізованих досліджень

Тиреоїдит Хашимото (ТХ), який ще називають хронічним аутоімунним, або лімфоцитарним, тиреоїдитом, є найчастішою причиною гіпотиреозу в регіонах із достатнім умістом йоду [1]. На цю патологію страждають приблизно 160 млн людей в усьому світі, причому жінки у 4-10 разів уразливіші за чоловіків [1, 2]. ТХ характеризується хронічним запаленням щитоподібної залози (ЩЗ), підвищенням рівнів антитіл до антигенів ЩЗ і типовою ультразвуковою картиною [1]. З моменту виникнення гіпотиреозу та пожиттєво пацієнтам рекомендована замісна терапія гормонами (ЗТГЩЗ) [3]. Метою цього дослідження було проведення оновленого систематичного огляду та метааналізу рандомізованих контрольованих досліджень ефективності добавок селену при ТХ, з акцентом на функції ЩЗ, рівнях антитіл проти ЩЗ, імунних маркерів та безпеці застосування. ...

02.05.2024 Терапія та сімейна медицина Ендокринологія Профілактика йододефіциту: історія

Йод є необхідним для життя ссавців компонентом гормонів щитоподібної залози (ЩЗ). В огляді йдеться про важливі наукові відкриття і досягнення в галузі харчування, пов’язані з профілактикою йододефіцитних захворювань (ЙДЗ) у США і в усьому світі, з акцентом на минуле століття (рис. 1). Огляд присвячено сторіччю заснування Американської тиреоїдної асоціації (ATA). ...

02.05.2024 Ендокринологія Багатогранність фебуксостату і його терапевтичне застосування

Фебуксостат – ​інгібітор ксантиноксидази, спочатку заявлений як препарат для лікування гіперурикемії в пацієнтів із подагрою, сьогодні трансформується в багатогранний терапевтичний засіб із широким спектром дії [1]. У цьому комплексному огляді розглянуто різноманітний спектр впливу фебуксостату на різні фізіологічні системи, механізми його дії, а також ефективність у лікуванні подагри, серцево-судинних ускладнень, вплив на нирки і печінку, скелетно-м’язову систему, профіль побічних ефектів і нові перспективи для майбутніх досліджень....