Вакцини проти COVID-19: обнадійливі дані про безпеку

22.02.2021

За редакцією Девіда Г. Ферчайльда, доктора медицини, магістра громадського здоров’я

У Центрах із контролю та профілактики захворювань (CDC) у США проведено аналіз даних про несприятливі події протягом першого місяця імунізації проти COVID-19 із використанням двох дозволених мРНК-вакцин.

У період із 14 грудня 2020 р. по 13 січня 2021 р. було введено майже 14 млн доз вакцин, про близько 7 тис. випадків побічних явищ було повідомлено до системи звітності про несприятливі події вакцин у США. З них 91 % вважали несерйозними. Найчастіше спостерігався головний біль, втома та запаморочення. Загальний показник анафілаксії становив 4,5 випадки на мільйон доз, що, зазначають дослідники, «є у межах діапазону» показників, які спостерігаються з іншими звичайними вакцинами.

Загалом після вакцинації сталося 113 смертей, найбільше серед мешканців установ тривалого догляду. Дослідники повідомляють, що «причини смерті відповідали фоновій смертності від усіх причин і не вказували на жодну несподівану закономірність, яка могла б передбачити причинно-наслідкові зв'язки з вакцинацією».

Серед реципієнтів вакцин Pfizer-BioNTech, включених до CDC «v-safe» – програми на базі смартфона, яка дозволяє проводити автоматизовані перевірки стану здоров'я після вакцинації проти COVID-19, – побічні реакції частіше спостерігалися після другої дози. (Інформація про другі дози вакцини Moderna ще недоступна).

Вчені зазначають: «Ці початкові висновки повинні забезпечити постачальникам медичних послуг та реципієнтам вакцин впевненість щодо безпеки вакцин проти COVID-19».

Цікавими є попередні дані останніх досліджень, які ще не пройшли рецензування (опубліковані в журналі «New York Times»), які припускають, що однієї дози вакцини проти COVID-19 може бути достатньо для людей, які вже були інфіковані SARS-CoV-2. Наприклад, в одному невеликому дослідженні перша доза вакцини Pfizer-BioNTech забезпечила до тисячократного збільшення рівня антитіл у людей, які перенесли COVID-19 кілька місяців тому, тоді як друга доза мало що змінила. На противагу, люди, які раніше не інфікувались, мали значне підвищення кількості антитіл після введення обох доз.

Тим часом в іншому дослідженні серед раніше інфікованих осіб одна доза вакцини Pfizer-BioNTech або Moderna викликала високий рівень нейтралізувальних антитіл проти B.1.351 – більш трансмісивного варіанту SARS-CoV-2, вперше виявленого в Південній Африці. У виданні «New York Times» зазначено, що невідомо, скільки триватиме відповідь таких антитіл.

Джерело: COVID-19 Vaccines: Reassuring Safety Data / 1 Shot If You've Had COVID? (jwatch.org)

НОВИНИ ЗА ТЕМОЮ Інфекційні захворювання

Випробування показують, що пластирі з мікроматрицями безпечні та ефективні для вакцинації дітей 01.05.2024 Інфекційні захворювання Педіатрія Випробування показують, що пластирі з мікроматрицями безпечні та ефективні для вакцинації дітей

У першій та другій фазах рандомізованого дослідження порівнювали результати вакцинації проти кору та краснухи серед двох груп: із використанням пластиру з мікроголками та шляхом звичайної ін’єкції. Мікроголка – невеликий пристрій, прикріплений на липкий пластир, що містить набір мікроскопічних виступів, які безболісно проникають у шкіру та доставляють вакцину. Дослідження, у якому взяли участь 45 дорослих (18–40 років), 120 дітей молодшого віку (15–18 місяців) і 120 немовлят (9–10 місяців) у Гамбії, показало, що введення вакцини проти кору та краснухи за допомогою пластиру стимулювало імунну відповідь, яка була такою ж сильною, як і за використання стандартної вакцини....

25.04.2024 Інфекційні захворювання Створення вакцини для боротьби з MRSA та іншими інфекціями, стійкими до антибіотиків

Метицилінрезистентний Staphylococcus aureus (MRSA) – це група грампозитивних бактерій, які генетично відрізняються від інших штамів Staphylococcus aureus. У 2019 році цей збудник спричинив понад 100 000 смертей у всьому світі через стійкість до антимікробних препаратів. Окрім цього, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2019 році стійкі до антимікробних препаратів інфекції вбили понад 1 мільйон людей у всьому світі. У лікарів і дослідників є занепокоєння, що за такої тенденції через 20 або 30 років більшість із ліків перестануть бути ефективними, що поверне людство в епоху до створення антибіотиків. У дослідженні Nature Communications співробітники Мічиганського державного університету повідомили про прорив, який допоможе впоратися із цією глобальною загрозою. Зокрема, команда створила багатонадійну вакцину-кандидат проти бактерій, стійких до антибіотиків....

23.04.2024 Інфекційні захворювання Чи може антибіотик бути корисним у боротьбі з респіраторними вірусними інфекціями?

Нове дослідження під керівництвом Єльського університету (Нью-Гейвен, штат Коннектикут, США) показує, що деяким респіраторним вірусним інфекціям, наприклад, COVID-19 і грипу, можна запобігти або вилікувати за допомогою місцевого застосування антибіотика. Команда під керівництвом Акіко Івасакі та Чарльза Дела Круза успішно перевірила ефективність неоміцину, антибіотика із групи аміноглікозидів, для запобігання або лікування респіраторних вірусних інфекцій на моделях тварин, коли його вводили через ніс. Потім дослідники виявили, що схожий підхід – цього разу із застосуванням безрецептурної мазі неоспорин, що містить неоміцин, – також викликає швидку імунну відповідь за допомогою активації інтерферон-стимульованих генів (ISG)....